Gra na instrumentach muzycznych to nie tylko przyjemność i sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również ma wiele pozytywnych korzyści dla rozwoju dzieci. W tym artykule przedstawimy trzy główne korzyści, jakie niesie za sobą nauka i gra na instrumentach dla dzieci.
Gra na instrumencie rozwija pamięć dziecka
Gra na instrumentach muzycznych angażuje różne obszary mózgu, co przyczynia się do rozwijania umiejętności poznawczych u dzieci. Badania wykazują, że dzieci uczące się gry na instrumentach często osiągają lepsze wyniki w dziedzinach takich jak matematyka, czytanie i rozumienie języka. W trakcie nauki gry na instrumencie dzieci uczą się rozpoznawania dźwięków, rytmu i harmonii, co wspomaga rozwój słuchu i koncentracji. Więcej korzyści gry na instrumentach dla dzieci opisuje czasdladzieci.pl, gdzie dowiedzieć się można, wielu ciekawych informacji ze świata edukacji i dziecięcego rozwoju.
Rozwój manualny podczas gry na instrumentach dla dzieci
Kolejną korzyścią, o której warto wspomnieć, analizując korzyści gry na instrumentach dla dzieci, jest rozwój umiejętności manualnych. Gra na instrumencie aktywizuje obie połowy ciała, a dzięki współpracy obu rąk rozwija się połączenia nerwowe pomiędzy półkulami mózgowymi. Precyzyjna praca rąk pozwala również na zwiększenie intelektualnych możliwości dziecka.
Skupienie a nauka gry na instrumentach dla dzieci
Dzieci grające na instrumentach i kształcone muzycznie, są również lepszymi obserwatorami i zdecydowanie aktywniejszymi słuchaczami. Nauka gry na instrumencie uczy dziecko dyscypliny, skupienia uwagi, a także systematyczności. Co więcej, dzieci kształcone muzycznie są w stanie wychwycić więcej różnic, w tym tych drobnych, niż ich koledzy.
Lepsze przyswajanie wiedzy u dzieci kształconych muzycznie
Wspomnieliśmy już, że dzieci grające na instrumentach lepiej radzą sobie w szkole. Panuje natomiast powszechny pogląd, że mali muzycy są najczęściej utalentowani matematycznie, ponieważ zarówno gra na instrumencie, jak i wykonywanie obliczeń matematycznych angażuje dokładnie te same struktury mózgowe. Stąd też bardzo dobra umiejętność radzenia sobie w naukach ścisłych przez dzieci grające na instrumentach muzycznych.
Gra na instrumentach dla dzieci jako forma terapii
Warto również wspomnieć, że nauka gry na instrumentach dla dzieci jest dużą pomocą w przypadku dzieci z autyzmem oraz zmagającymi się ze schorzeniami jak Parkinson, Alzheimer czy depresją. Muzyka i nauka gry na instrumentach znacząco pomaga w rozwoju emocjonalnym, a do tego pozwala na nazywanie oraz obrazowanie emocji.
Jak widać, warto zachęcać pociechy do nauki gry na instrumentach. Kształcenie muzyczne daje dziecku wiele korzyści, zwłaszcza tych związanych z rozwojem jego mózgu. A jak jest u Was? Czy Wasze dzieci grają na instrumentach? A może zastanawiacie się, jaki instrument będzie najlepszy dla Waszej pociechy? Czekamy na Wasze komentarze!