Jak przewozić dziecko w foteliku z przodu? Sprawdzamy przepisy, kary

single-image

Chcesz przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu pasażera? Jak powinno być zamontowane to urządzenie, aby zapewniało maluchowi bezpieczeństwo? Jakie kary grożą kierowcy za nieprawidłowe przewożenie małego pasażera? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w foteliku z przodu?

Jeśli chcesz bezpieczne przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu, zacznij od wyboru odpowiedniego jego modelu. Powinien być on dopasowany do wieku, wagi oraz wzrostu malucha. Wybierając fotelik, należy zwrócić uwagę na jego certyfikat bezpieczeństwa, np. ECE R44-03 lub ECE R44-04, co zapewnia, że spełnia on aktualne standardy bezpieczeństwa. Dla niemowląt i małych dzieci zaleca się modele montowane tyłem do kierunku jazdy, co minimalizuje ryzyko urazów szyi i głowy w przypadku zderzenia. Należy pamiętać, aby poduszka powietrzna na miejscu pasażera, gdzie umieszczony jest fotelik, była wyłączona. W ten sposób można zapobiec dodatkowym obrażeniom w razie wypadku. Nie zapomnij też o prawidłowej instalacji fotelika przed każdą podróżą, a dzięki temu zwiększysz bezpieczeństwo malucha​.

Jakie są zasady montażu fotelika na przednim siedzeniu?

Montaż fotelika na przednim siedzeniu jest dopuszczalny tylko w sytuacji, gdy nie ma możliwości umieszczenia go na tylnej kanapie. Poduszka powietrzna pasażera powinna być wtedy wyłączona. Warto używać systemu ISOFIX, który zapewnia mocniejsze i stabilniejsze połączenie fotelika z karoserią pojazdu. W przypadku jego braku konieczne jest użycie pasów bezpieczeństwa, które muszą być odpowiednio naciągnięte i przeprowadzone przez przewidziane do tego miejsca przy danym modelu. Należy sprawdzać, czy fotelik nie jest zbyt luźny i czy nie przesuwa się po siedzeniu, ponieważ mogłoby to zwiększać ryzyko obrażeń w przypadku gwałtownego manewru lub wypadku​​.

Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów?

Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpiecznego przewożenia dziecka na przednim siedzeniu auta skutkuje poważnymi sankcjami prawnymi. Za brak fotelika, jego nieprawidłowy montaż lub przewożenie malucha bez odpowiedniego zabezpieczenia kierowca może otrzymać mandat w wysokości 300 zł. Dodatkowo nałożone zostają punkty karne, których liczba zależy od liczby niewłaściwie przewożonych dzieci — 5 punktów za jednego malucha, 10 za dwoje, a 15 za troje i więcej dzieci. Kary te mają na celu zwiększenie świadomości kierowców, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym pasażerom i przestrzeganie obowiązujących przepisów. Najczęściej bowiem źle zamontowany fotelik samochodowy jest przyczyną rozległych obrażeń, a nawet śmierci dziecka podczas wypadku.

Rodzice i opiekunowie powinni pamiętać, aby przewozić maluchy w foteliku na przednim siedzeniu samochodu tylko w bardzo wyjątkowych sytuacjach. W naszej opinii dziecko jest znacznie bardziej bezpieczne podczas podróży, gdy siedzi na tylnej kanapie pojazdu, co potwierdzają też przepisy ruchu drogowego. A Ty co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzu.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też