Jak zamontować fotelik na przednim siedzeniu? Jak bezpiecznie zamontować fotelik w samochodzie?

single-image

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, dziecko mające poniżej 150 cm wzrostu lub młodsze niż 12 lat, musi być przewożone w foteliku samochodowym lub siedzisku podwyższającym. Dobierając odpowiedni fotelik, należy brać pod uwagę także wagę dziecka oraz to jakie zabezpieczenia posiada dany model. Istotny jest również sposób jego montażu w samochodzie. Jak zatem bezpiecznie zamontować fotelik w samochodzie?

Jak zamontować fotelik na przednim siedzeniu?

Pytanie o to, jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie bezpośrednio łączy się się z kwestią właściwego montażu fotelika. Montaż fotelika samochodowego na przednim siedzeniu może być nieco inny w zależności od marki i modelu fotelika, a także samochodu. Ogólnie jednak zaleca się, aby foteliki dla dzieci montować na tylnych siedzeniach, jeżeli jednak musisz umieścić go na przednim siedzeniu, zwróć szczególną uwagę na kilka kwestii.

Bardzo ważne jest wyłączenie poduszki powietrznej. Niestety w wielu samochodach nie jest to możliwe manualnie, a w takim przypadku nie powinno się umieszczać tam fotelika. Również ważne jest, aby sprawdzić, czy dany model fotelika jest przeznaczony do montażu na przednim siedzeniu. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z instrukcjami. Zarówno fotelik, jak i samochód będą miały instrukcje dotyczące montażu tego typu elementów. Ważne jest, aby dokładnie je przeczytać i zrozumieć. Jeśli Twój samochód i fotelik są wyposażone w system ISOFIX, jest to zazwyczaj najbezpieczniejszy i najłatwiejszy sposób na montaż.

Ponadto fotelik powinien być ustawiony tak, aby dziecko było skierowane tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe, co jest zazwyczaj bezpieczniejsze. Jeżeli dziecko musi być skierowane przodem, fotelik należy ustawić w możliwie najbardziej pionowej pozycji, zgodnie z instrukcją producenta.

Jak bezpiecznie zamontować fotelik w samochodzie?

Część z opisanych w poprzednim akapicie rad jest uniwersalna, to znaczy, że znajdują zastosowanie zarówno w przypadku montażu fotelika na przednim, jak i tylnym siedzeniu. Szczególnie ważne jest zapoznanie się z instrukcją producenta, istotne są wskazówki dotyczące samego fotelika, jak i samochodu, w którym ma się on znaleźć. Oczywiście najbezpieczniejszym miejscem dla fotelika jest tylna kanapa, szczególnie środkowe miejsce, jeśli pozwala na to samochód. W przypadku, gdy samochód jest wyposażony w system ISOFIX, warto z niego skorzystać. W przeciwnym wypadku konieczne jest użycie pasów.

Po zamontowaniu fotelik nie powinien przesuwać się ani kiwać więcej niż kilka centymetrów w którąkolwiek stronę. Sprawdź stabilność fotelika, pociągając go w miejscu, gdzie pasy bezpieczeństwa są przymocowane. Należy także sprawdzić dopasowanie pasów fotelika, gdyż pasy wewnętrzne fotelika powinny być odpowiednio wyregulowane. Górny pas powinien przebiegać przez środek ramienia dziecka, a dolne pasy powinny być umieszczone na wysokości bioder, nie na brzuchu dziecka.

Jeśli znasz kogoś, kto nie wie, jak poradzić sobie z montażem fotelika samochodowego dla dziecka, to koniecznie podziel się z nim tym artykułem!

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też