Chusty do noszenia dzieci stały się ostatnimi czasy bardzo popularne. Rodzice, a szczególnie matki, bardzo chwalą sobie ich stosowanie, ponieważ pozwalają one na bliższy kontakt z dzieckiem. Jednak zalet chust do noszenia dzieci jest więcej, warto też wiedzieć jak je prawidłowo wiązać.
- Chusty do noszenia dzieci – czym są?
- Jakie są zalety chust do noszenia dzieci?
- Jakie są wady chust do noszenia dziec?
- Chusta do noszenia niemowląt – jak wiązać?
- Chusta do noszenia dzieci – od kiedy?
Chusty do noszenia dzieci – czym są?
Chusta do noszenia dzieci to po prostu kawałek tkaniny o kształcie prostokąta lub kwadratu, który służy do bezpiecznego noszenia dzieci, szczególnie niemowląt. Można wyróżnić kilka ich rodzajów, jak: chusty tkane długie, chusty elastyczne, chusty kółkowe, pouch (chusta hamak), Mei-Tai oraz nosidło ergonomiczne. Chustonoszenia ma wiele zalet, które zostały docenione przez rodziców, także wielu specjalistów poleca ich korzystanie.
Jakie są zalety chust do noszenia dzieci?
Korzystanie z chust do noszenia dzieci ma wiele zalet, które często są podkreślane przez zwolenników tej metody, zwanej też „kangurowaniem”. Wśród najważniejszych z nich wymienia się silniejsze nawiązanie więzi między dzieckiem, a rodzicem. Dzięki chustowaniu zaspokaja się najbardziej podstawową potrzebę maluszka – bliskość rodzica i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo pozwalają one także na zachowanie odpowiedniej pozycji, wspomagając tym samym prawidłowy rozwój postawy, kręgosłupa oraz bioder. Rozwija się także samodzielność dziecka i zdolność do podejmowania decyzji, ponieważ maluch sam decyduje o swojej pozycji i to, w którą stronę patrzy, co pozwala także na zdecydowanie lepszy rozwój poznawczy.
Często wymienia się także takie zalety, jak mniejsze kolki, dzięki delikatnemu masażu oraz rozgrzewania brzuszka przez bliskość ciała mamy lub taty, to samo dotyczy pierwszego ząbkowania. Rodzic jest w stanie szybko zareagować i ukoić niedogodności dziecka.
To także duże wsparcie i wygoda dla rodziców – ma się wolne ręce, dodatkowo pozwalają na dyskretne karmienie piersią, a także na większą aktywność fizyczną, na przykład na piesze wycieczki. Wiele osób wymienia też jako zaletę modę, jako że w sklepach wybór chust jest naprawdę duży i można je dopasować pod względem dowolnego koloru czy wzoru.
Jakie są wady chust do noszenia dziec?
Tak jak wszystko, tak i chusty do noszenia mogą mieć wady, ale wiele będzie tutaj zależało przede wszystkim od dziecka. Jeżeli mamy bardzo energicznego maluszka, jego noszenie może być dla nas uciążliwe. Choć chusta odciąża kręgosłup, to rosnąca waga naszej pociechy nie pozostaje bez znaczenia dla rodzica, szczególnie jak ma się problemy zdrowotne. Im dziecko większe, tym mniej wygodne stają się także tak proste czynności jak siadanie (nóżki dziecka mogą przeszkadzać). Nie każdy maluch może też lubić przebywanie w chuście i mocno się przeciw temu wzbraniać.
Chusta do noszenia niemowląt – jak wiązać?
Aby dziecko było w chuście bezpieczne, a noszenie go nie stanowiło problemu dla nas, wymagane jest, aby wiązać ją w sposób prawidłowy. W sieci można znaleźć sporo instrukcji obsługi, opisujących krok po kroku, jak powinno się wiązać chusty. Możliwości jest kilka, jedną z nich to podwójny X.
- Układa się chustę na plecach poniżej pasa, tak aby końce były równe
- Kolejnym krokiem jest narzucenie końców chusty na ramiona w taki sposób, aby krzyżowały się na piersiach
- Oba końce chusty powinny krzyżować się na plecach, a następnie należy je przełożyć na brzuch i związać w supeł
- Tak skonstruowane pasy trzeba poluzować, aby mogło wejść do nich dziecko
- Teraz można wsadzić już dziecko, przy jednoczesnej kontroli supła, dociągnąć go i zacisnąć
- Ostatnie co trzeba sprawdzić, to czy materiał dobrze się układa i na środku pleców, a poły materiału sięgają zgięć pod kolankami
- Ostatnie co zostaje do wykonania to zawiązanie drugiego supła
Drugi sposób jest podobny, tylko zaczyna się przekładanie chusty nie od pleców, a od brzucha.
Chusta do noszenia dzieci – od kiedy?
Wielu pediatrów stwierdza, że jak najbardziej wskazane jest, by wykorzystywać chustę do noszenia już w przypadku noworodków. Trzeba przy tym zachować względy bezpieczeństwa i dopilnować by pozycja maluszka byłą prawidłowa, czyli jego główna odpowiednio podtrzymywana, plecy lekko ugięte, a nóżki delikatnie odwiedzone i ugięte, dzięki czemu zapobiegnie się dysplazji stawów biodrowych. Warto przy tym pamiętać, że rodzaj chusty będzie też zależał od wieku – dla młodszych dzieci najlepszym wyborem będą chusty tkane o splocie skośno-krzyżowym lub chusty elastyczne, dla starszych można zdecydować się na nosidła miękkie lub ergonomiczne.
Chusta do noszenia, a potem nosidło ergonomiczne bardzo nam pomogło. Polecam! Zwłaszcza jak macie nieodkładane maluszki! Jakoś trzeba rzeczywistość ogarniać, a dwie ręce się przydają. A wiązań można nauczyć się nawet na Youtube.