Smycze dla dziecka – co to jest, zalety i wady stosowania

single-image

Smycze dla dziecka wzbudzają wiele kontrowersji – jedni oburzeni są widokiem rodzica prowadzącego w ten sposób swoją pociechę, drudzy chwalą ten świetny wynalazek. Kto tu jednak ma rację? Przeczytaj jakie są zalety i wady smyczy dla dziecka.

Do czego służą smycze dla dzieci?

Na rynku mamy dwa rodzaje smyczy dla dzieci. Pierwsze okalają pas i ramiona dziecka, a rodzice maja jeszcze specjalne lejce do trzymania malucha. Druga wersja to kilkunastocentymetrowy pasek i opaska na nadgarstek pociechy. Chodzi tu po prostu o to, by dziecku zapewnić odrobinę swobody przy maksymalnym bezpieczeństwie. Dla kogo smycz dla dziecka będzie najlepszym rozwiązaniem i w jakich sytuacjach? Na pewno smycze docenimy w zatłoczonych miejscach typu hale marketów czy galerii handlowych. Przydadzą się one także posiadaczom większej liczby dzieci – będzie łatwiej je upilnować i uchronić przed nieprzyjemnymi (a nawet zagrażającymi) zdarzeniami.

Zalety smyczy dla dzieci

Na pewno na pierwszym miejscu należy wymienić tutaj bezpieczeństwo – szczególnie w mocno zatłoczonych metropoliach. Poza tym naprawdę długa smycz jest w stanie zapewnić dziecku mnóstwo swobody i nauczyć chodzenia tak jak rówieśnicy. Można od razu zakupić plecak ze smyczą, która da rodzicowi nie tylko kontrolę nad tym gdzie jest dziecko, ale także pozwoli, by maluch spakował swoje ulubione zabawki i przekąski. Z pewnością wynalazek jakim jest smycz dla dziecka daje rodzicom poczucie komfortu psychicznego, a dziecku nie pozwala się zgubić, co okazuje się bardzo częste podczas wyjazdów w nieznane miejsca. Smycz dziecięca nie krępuje również ruchów, więc uczy samodzielności i daje najmłodszym wiele swobody.

Jak już zostało wspomniane, smycz przydaje się nie tylko w nowych miejscach i zatłoczonych metropoliach. Na pewno to dobre rozwiązanie dla rodziców, których pociechy są bardzo ruchliwe i nadmiernie aktywne. A upilnować takie „żywe srebro” czasami jest naprawdę trudno.

Jakie wady mają smycze dla dzieci?

Właściwie każdy rodzic wie jak ważne jest bezpieczeństwo jego malucha, jednak niektórzy z nich widzą coś zgoła upokarzającego w prowadzeniu dziecka na smyczy. Są też głosy, które absolutnie sprzeciwiają się takiemu traktowaniu najmłodszych twierdząc, że dziecko to nie pies, którego należy wyprowadzać. Ci, którzy mają mniej skrajne poglądy przyznają, że chodzenie z dzieckiem na smyczy świadczy o lenistwie opiekunów.

Jest tu tez jeszcze jedna pułapka – zanim założy się dziecku taką „uprząż” należałoby mu wytłumaczyć czemu to służy i jakie będzie miało z tego korzyści. Prowadzenie dziecka na smyczy może mieć również swoje niezbyt miłe konsekwencje psychologiczne. Dziecku zakładanie smyczy może kojarzyć się z bezwzględnym podporządkowaniem i ograniczeniem swobody, więc przy kolejnej probie założenia mu tego wynalazku może mocno zaprotestować.

Smycze dla dzieci – jak znaleźć złoty środek?

Chyba najważniejsze podczas kupowania smyczy dla dziecka jest to, by mieć świadomość do czego ona tak naprawdę służy. Jeśli już nabędziemy ten gadżet, starajmy się go wykorzystywać tylko w sytuacjach, które tego wymagają czyli mogą stanowić zagrożenie dla najmłodszych. W normalnych warunkach starajmy się chodzić z dzieckiem za rękę. Owszem, wtedy i my musimy być bardziej czujni, ale czy maluch właśnie na to nie zasługuje?

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też