Jak nauczyć dziecko mówić?

single-image

Kiedy dziecko zaczyna mówić, świat mamy i taty całkowicie się zmienia. Chociaż pierwsze słowa z ust malucha często brzmią nieporadnie, to możliwość komunikowania się ze swoją pociechą napawa rodziców ogromną dumą. Jak wspierać rozwój języka u dziecka? Poznaj nasze sposoby, dzięki którym Twój maluch może szybciej zacząć mówić.

Mów do dziecka od pierwszych dni życia

Czasami można spotkać się z przekonaniem, że dzieci nie są w stanie w pierwszych miesiącach zrozumieć ludzkiej mowy, jednak w rzeczywistości już od narodzin regularna interakcja głosowa z maluchem może mu pomóc oswoić się z jej rytmem i melodią. W ten sposób dziecko stopniowo uczy się rozpoznawać różne dźwięki i słowa. Odpowiadając na gaworzenie niemowlaka, zachęcasz je do dalszej komunikacji. Z czasem dziecko zaczyna naśladować dźwięki, co jest pierwszym krokiem do samodzielnego mówienia. Czas ten nazywany jest okresem melodii i trwa do około 1 roku życia, kiedy maluch zaczyna wypowiadać pierwsze słowa. Podczas rozmów z brzdącem należy używać prostego, ale różnorodnego języka, aby dziecko mogło bez trudu powtórzyć usłyszane wyrazy.

Czytaj z maluchem książki

Jeżeli zależy na znalezieniu sprawdzonego sposobu na to, jak nauczyć dziecko mówić, to regularne czytanie książek z maluchem może być świetnym pomysłem, ponieważ pozwala na rozwijanie jego słownictwa. Wspólne przeglądanie obrazków i opowiadanie historii stymuluje zainteresowanie dziecka językiem. Maluch uczy się dzięki temu nowych słów i fraz, a także może rozwijać wyobraźnię. Znakomitym rozwiązaniem jest czytanie z brzdącem przed snem. To nie tylko piękny rytuał, ale również znakomity sposób wzmacniania więzi między rodzicem a dzieckiem.

Zachęcaj dziecko do mówienia, ale nie poprawiaj

Podczas nauki mówienia bardzo ważną rolę odgrywa motywowanie dziecka do nazywania przedmiotów czy też czynności. Nie poprawiaj malucha za każdym razem, gdy używa własnych określeń, ale też nie powtarzaj ich za nim. Wzmacniaj każdą z podejmowanych przez dziecko prób komunikacji, chwaląc je i używając poprawnych nazw. Dając maluszkowi przestrzeń na samodzielne formułowanie wypowiedzi, wspierasz jego pewność siebie w używaniu języka. Zadawaj dziecku otwarte pytania, aby zachęcić je do wypowiedzi, a także słuchaj go z uwagą i zainteresowaniem, aby pokazać mu, że jego słowa są dla Ciebie ważne.

Śpiewaj razem z dzieckiem

Śpiewanie z dzieckiem to nie tylko świetna zabawa, ale również kolejny z efektywnych sposobów na rozwijanie umiejętności językowych. Melodyjne piosenki ułatwiają zapamiętywanie i powtarzanie słów. To też świetna okazja do nauki rytmu i rymów. Pamiętaj, aby wybierać piosenki dostosowane do wieku dziecka, a dzięki temu brzdąc bardzo polubi tę aktywność. Śpiewanie jest również doskonałą okazją do spędzania czasu razem i wspólnych wygłupów.

Rozwój mowy u dziecka zwykle przebiega stopniowo, jednak możesz wspierać swoją pociechę w nauce nowych słów i formowaniu wypowiedzi. Nie bez powodu mówi się, że maluchy najszybciej zdobywają nowe umiejętności podczas wspólnej zabawy, co naszym zdaniem jest także znakomitą okazją do budowania silnej relacji z pociechą. Jakie znasz jeszcze inne sposoby na wspieranie rozwoju mowy u malucha? Podziel się swoimi sugestiami w komentarzu.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też