Co czuje dziecko w brzuchu mamy?

single-image

Będąc w ciąży, możemy zastanawiać się, co czuje małe dziecko tuż przed przyjściem na świat. Wiele mam mówi o tym, że śpiewa swojemu maluchowi lub mówi do niego – czy jednak dziecko coś z tego rozumie? I jak niemowlę odczuwa bodźce dochodzące do niego ze świata zewnętrznego?

Jakie zmysły odczuwa dziecko w brzuchu mamy?

W pierwszych tygodniach życia płodowego zarodek dopiero się kształtuje. Z biegiem czasu jednak zmysły rozwijają się tak, że z przyjściem na świat dziecko ma już w pakiecie je wszystkie; za ich pomocą może później poznawać świat. Podczas całego życia płodowego rozwijają się one i umacniają w różnych stadiach. W brzuchu mamy stopniowo pojawiają się wszystkie zmysły potrzebne późniejszym życiu.

 

Które zmysły pojawiają się najszybciej?

Najszybciej rozwijającym się zmysłem u dziecka, jest zmysł dotyku. Pierwsze połączenia nerwowe kształtują się już w 8 tygodniu, kiedy płód zaczyna już odczuwać w niektórych obszarach swojego ciała dotyk. W 14 tygodnia życia czuje je już w swoim całym ciele. Również w tym czasie kształtuje się i wytwarza zmysł węchu. Najbardziej rozwinięty jest koło 30 tygodnia ciąży, kiedy dziecko jest w stanie zorientować się w smakach i zapachach płynu owodniowego, który je otacza. W tym czasie dziecko może wyczuć niuanse smakowe i zapachowe, które później kojarzyć mu się będą z poczuciem bezpieczeństwa. Warto więc na tym etapie eksperymentować z różnymi smakami, aby dziecko przyzwyczaiło się zawczasu do różnych akcentów.

Słuch u dziecka w brzuchu matki kształtuje się około 24 tygodnia ciąży, warto jednak zadbać o tło muzyczne i odpowiedni tembr głosu już wcześniej – fale dźwiękowe mogą dochodzić do płodu dużo wcześniej, a dzieje się tak za pomocą płynu owodniowego, który, jak każda ciecz, przewodzi dźwięk. Jest to więc dla Ciebie możliwość na uzyskanie kontaktu i więzi z dzieckiem.

Jak dbać o kontakt z dzieckiem w ciąży?

Wiele matek rozmawia ze swoim nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Jest to bardzo pomocne w dalszym jego rozwoju, ponieważ nawet, kiedy zmysły nie są do końca wykształcone, dziecko odczuwa kontakt i bliskość z opiekunem. Dobrym pomysłem jest właśnie śpiewanie dziecku i puszczanie mu relaksującej muzyki, a także mówienie do niego. Można to robić niemal od początku ciąży.

Kiedy dziecko jest już starsze, warto postawić na dotyk. Przyszłe niemowlę rośnie i jego otoczenie jest coraz mniejsze, dlatego też w ostatnich miesiącach matki odczuwają kopnięcia. Warto w tym czasie delikatnie głaskać swój brzuch i wykonywać masaże. Uspokoi to dziecko, a także przyniesie ulgę Tobie. Pamiętaj, dobrostan psychiczny matki wpływa na zdrowie psychiczne maleństwa, warto więc w trakcie ciąży zadbać o swoje samopoczucie.

2 komentarze
  1. Laydy Macbeth 3 lata ago
    Reply

    Zgadzam się, z dzieckiem w brzuszku trzeba rozmawiać:) Podczas pierwszej ciąży też tak robiłam i teraz mam zdrową i wesołą córeczkę, która lubi śpiewać. Nie wiem, czy jest to kwestia tego, że śpiewałam jej, będąc w ciąży, czy po prostu tak ma, ale każdej mamie polecam nawiązanie kontaktu z dzieckiem już w brzuchu:)

  2. Tematyczna 2 lata ago
    Reply

    Skąd macie te informacje? Skąd możecie wiedzieć co czuje dziecko w brzuchu matki? Pytaliście się dzidziusia co czuje? To, że jak rozmawiamy z dzieckiem, które jest w brzuchu i widzimy reakcję, nie oznacza, że rozumie to, co mówimy… To po prostu naturalny odruch, że wyczuwa jakiejś wibracje to jego ciało tylko reaguje na taki czynnik.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też