Co czytać dzieciom na dobranoc? 5 popularnych bajek dla dzieci

single-image

Czytanie książek dzieciom jest doskonałym sposobem nauki, ale też i zacieśniania więzi między nimi i rodzicami. Szczególną rolę odgrywają tutaj bajki na dobranoc, które serwuje się tuż przed zaśnięciem. Które tytuły książeczek dla maluchów są warte polecenia? Oto lista 5 popularnych tytułów.

Czy warto czytać dzieciom na dobranoc?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – tak warto. W ten sposób nie tylko poświęca się im czas, który pozwala na zawiązanie więzi między maluchem a dzieckiem, ale też pomaga w rozwoju. Książki mają szerokie walory edukacyjne, dlatego od małego dobrze jest zadbać o to, by przynajmniej raz dziennie poświęcić kilka minut na czytankę. Najlepiej sprawdzają się oczywiście bajki czytane na dobranoc. Na rynku można znaleźć naprawdę duży wybór książek dla dzieci, w artykule z kolei podajemy tylko przykład kilku z nich.

1. Klasyczne bajki – Andersen, Grimm

Autorów wrzucamy tutaj razem, ponieważ jest to klasyka z klasyki, po którą powinien sięgnąć każdy. Często oferowane są jako zbiory wspólne, dzięki czemu w jednej książce można znaleźć nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt najpopularniejszych baśni znanych nam z dzieciństwa. Warto przekazywać to dalej, zwłaszcza że jak każdy z nas wie – są one nie tylko piękne, ale mają też wspaniałe przesłanie.

2. Bajki na dobranoc – Białek Małgorzata

Jest to propozycja zdecydowanie nowsza. Książka nie jest gruba, zawiera raptem nieco ponad 60 stron, ale znajduje się w niej wiele krótkich i ciekawych opowieści, idealnych właśnie na dobranoc. To bajeczne historie, przenoszące nas do fantastycznego świata, które jednocześnie zawierają w sobie całe mnóstwo pozytywnej energii i ważnych przesłań moralnych. Wcale nie trzeba wielu słów, by móc małym czytelnikom przekazać tak wiele.

3. 365 Bajek na dobranoc – Opracowanie zbiorowe

Jak sam tytuł wskazuję, jest to książka, w której znajduje się aż 365 bajek, które można odpowiadać po jednej codziennie przez cały rok. Autorów jest kilku i każdy z nich proponuje ciekawą historię, która może zaciekawić, zainspirować i wciągnąć. Tak jak wiele bajek tego typu, mają także walory edukacyjne, wyzwalają pozytywne emocje i pouczają.

4. Złota księga bajek – Opracowanie zbiorowe

Nie jest to jedna książka, a cała seria. Zawierają one w sobie opowieści, w których bohaterami są znane i lubiane postaci, jak choćby Masza i Niedźwiedź czy bohaterowie Disneya, księżniczki i książęta oraz wspaniałe zaczarowane zwierzaki. Opowiadania bawią i uczą, pozwalają przeżyć wspaniałe przygody i jednocześnie pobudzają wyobraźnię.

5. Wielka księga snów – Zaboli Giovanna

Tytuł ten jest nie tyle zbiorem opowiadań, ile rytmicznych wierszyków, gdzie w przygotowaniu do snu pomagają różne zwierzęta. To spokojna i melodyjna pozycja, przy której nie tylko dziecko zacznie zasypiać, ale z pewnością i dorośli nie raz i nie dwa ziewną. Wierszyki są krótki, przy okazji niezwykle pięknie ilustrowane. Zachęcą niejednego uparciucha do tego, by zamknął oczka i poszedł spać.

1 Napisz wiadomość
  1. Bogna 2 lata ago
    Reply

    U nas 365 bajek się nie podoba córce. Stawiamy wiec na Kubusia Puchatka i na klasyczne baśnie. Jednak teraz ma taki etap, że nie da się zbyt wiele przeczytać. Zaraz chce przekładać kartki.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też