Fotelik dla dziecka to obowiązkowy element wyposażenia samochodu, jeśli masz dzieci. Od 1999 roku każde dziecko w Polsce przewożone musi być w specjalnym foteliku. Przez ile lat będziesz potrzebował tego urządzenia? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.
Dziecko w foteliku-kryterium
Fotelik dla dziecka to urządzenie, które musi być zamontowane w każdym samochodzie. Taki fotelik musi być dopasowany do wzrostu i rozmiaru dziecka. Do 2015 roku przepisy mówiły, że w foteliku przewożone musi być każde dziecko do ukończenia 12 roku życia. Obecnie kryterium jest wzrost. Dziecko musi być przewożone w foteliku, jeśli ma poniżej 150 centymetrów wzrostu, niezależnie od wieku. Stosuje się jednak wyjątki od tej reguły. Jeśli dziecko nie mieści się w foteliku (jest za duże), może jechać zapięte tylko pasami, jednak nadal obowiązuje kryterium wzrostu – dziecko musi mieć co najmniej 135 centymetrów wysokości. Wyjątkowo dzieci mogą podróżować zapięte w pasy także, jeśli z tyłu samochodu nie ma wystarczająco miejsca na wszystkie foteliki.
Istnieją także specjalne pasy, które spełniają funkcję fotelika. Jeżeli dziecko jest w nie zapięte, przewóz odbywa się zgodnie z zasadami i funkcjonariusz policji nie może ukarać kierowcy mandatem.
Jak dobrać fotelik dla dziecka?
Ponieważ dzieci muszą być przewożone w foteliku od samego początku, dopóki nie osiągną wzrostu 150 centymetrów, najprawdopodobniej podczas tego czasu czeka Cię kilkukrotne wymienianie fotelika dla dziecka. Dziecko rośnie bardzo szybko – wie to każdy rodzic. Aby jednak uniknąć kupowania sprzętu co roku, warto wybrać taki fotelik, który ma jak największą możliwość regulacji. Sprawi to, że w momencie, kiedy dziecko urośnie, będzie możliwe dopasowanie fotelika do jego wzrostu i wielkości.
Przy wyborze fotelika ważne jest także, aby był on wygodny i jak najbardziej ergonomiczny. Jeśli jesteś miłośnikiem długich podróży, fotelik powinien być skonstruowany w ten sposób, aby nie obciążał kręgosłupa, a podróż była dla dziecka jak najmniej męcząca.
Co daje fotelik dla dziecka?
Foteliki dla dziecka wprowadzone zostały ze względów bezpieczeństwa. Ponieważ małe dziecko często wierci się, możliwe jest jego wypadanie z klasycznych pasów (również przez jego wzrost), umieszczenie go w foteliku jest konieczne, aby w razie wypadku zamortyzować siłę uderzenia. Fotelik ma za zadanie jak najbardziej ustabilizować ciało dziecka. W razie nagłego wstrząsu dziecko jest więc bezpieczne, a jego kręgosłup i inne części ciała ustabilizowane. Pasy nie dają takiego bezpieczeństwa.
Odpowiednie dobranie fotelika dla dziecka to kwestia bezpieczeństwa. Warto dobrze wybrać ten element, ponieważ od niego zależeć może zdrowie i życie naszego malucha. Foteliki dla dziecka można kupić w specjalistycznych sklepach oraz na Internecie.
Moim zdaniem w foteliku – jak najdłużej. W dodatku – jak najdłużej się da, dziecko powinno jeździć tyłem. Nasza Tosia kopie nogami po kanapie, ale nie wyobrażam sobie, że miałaby jeździć przodem. Na fotelikach nie ma co oszczędzać. To kwestia bezpieczeństwa, a nawet życia.
Uważam, że dziecko powinno korzystać z fotelika do 8 roku życia, dopóki samo nie zdecyduje, czy będzie dla niego nadal wygodne… 12 lat to raczej już nastolatek i wątpię, żeby chciał siedzieć już na takim foteliku…
Dużo zależy też od wzrostu dziecka. Czasem 8-latek jest większy od 12-latka i co wtedy liczy się — wzrost, czy wiek? Jak dla mnie trzeba podejść do tego po prostu rozsądnie.