Czy tablet dla dziecka to dobry wybór?

single-image

Współczesny rozwój technologiczny sprawia, że coraz częściej sięgamy po różnego rodzaju urządzenia, jak laptopy, smartfony, tablety. Coraz częściej zdarza się również tak, że takie urządzenia dajemy coraz to młodszym dzieciom. Czy słusznie? Czy danie dziecku tabletu to dobry pomysł? A jak tak, to w jakim wieku najlepiej?

Tablet dla dziecka – tak czy nie?

Rozwoju technologicznego nie da się powstrzymać i należy od razu zaznaczyć, że wszystkie tego typu urządzenia, w tym także tablet mogą być naprawdę bardzo przydatne i pożyteczne. Oczywiście pod warunkiem, że korzystamy z nich mądrze i z umiarem. Jeżeli chcemy go użyć tylko w celach edukacyjnych i pod ścisłą kontrolą problemu być nie powinno, jeżeli jednak dajemy dziecku urządzenie, by się nim bawiło, wówczas najczęściej zaczyna pojawiać się problem. Trzeba pamiętać, że kontakt malucha z technologią już od najmłodszych lat będzie miał duży wpływ na jego rozwój i niekoniecznie będzie to wpływ pozytywny.

Dlaczego rodzice dają tablety małym dzieciom?

Dostęp do urządzeń mobilnych zaczynają mieć coraz to młodsze dzieci. Już niektóre 2-3 letnie maluchy świetnie radzą sobie z obsługą smartfonów czy tabletów. Dlaczego w ogóle rodzice decydują się na to, by dać im takie urządzenia, zamiast zabawek i klocków do układania? Najczęściej chodzi o zyskanie „świętego spokoju”. Dziecko zajmie się tabletem i kompletnie zapomni o całym świecie, tym samym rodzic będzie miał odrobinę wytchnienia i czasu dla siebie. To niestety nie tylko wpływa źle na rozwój dziecka, ale też na relację dziecko-rodzic. Za kilka lat niestety może się to odbić potężną czkawką.

Dziecko z tabletem

Jak wpływa wykorzystanie tabletu na rozwój dziecka?

Czy korzystanie z tabletu może być zagrożeniem dla dziecka? Jak najbardziej i nie chodzi tutaj tylko o nieodpowiednie treści, do których maluch może mieć dostęp, nawet przypadkowo. Małe dzieci są bardzo podatne na bodźce zewnętrzne, a co za tym idzie, bardzo łatwo się uzależniają. Im wcześniej więc damy dziecku do rąk jakieś urządzenie, tym mamy większą szansa na to, że maluch nie będzie w stanie już bez niego żyć. Tablet czy też w ogóle korzystanie z nowoczesnych urządzeń powoduje produkcję hormonu szczęścia – korzystamy z niego, jesteśmy więc zadowoleni, nie mamy sprzętu w swoim pobliżu – pojawia się smutek i strach. Tablety i technologia mogą działać jak narkotyk!

Dzieci, które wcześnie miały kontakt z urządzeniami mobilnymi, zazwyczaj są bardziej niecierpliwe, płaczliwe i gorzej sobie radzą z kontrolowaniem emocji. Ataki płaczu czy złości stają się u nich normą.

Kiedy dać dziecku tablet?

W takim razie kiedy najlepiej udostępnić dziecku tablet i inne urządzenia mobilne? Najlepiej poczekać z tym co mniej do 3 roku życia, a i wtedy niech używa go wyłącznie pod ścisłą kontrolą rodziców i w ograniczonym zakresie. Nie może być tak, by dziecko siedziało godzinę przy urządzeniu, w dodatku bez nadzoru. Kilkanaście minut w tygodniu powinno w zupełności wystarczyć. Kiedy więc dziecko może dostać tablet dla siebie? Jeżeli nie mamy jeszcze takiego urządzenia, a planujemy zakupić właśnie dla dziecka, najlepiej poczekać z tym aż do momentu, gdy maluch pójdzie do szkoły, czyli w momencie, gdy jest ono już lepiej ukształtowane i bardziej świadome.

Czy tablet może pomóc w rozwoju?

Tak, może, ale pod warunkiem, że zostanie on mądrze wykorzystany przez rodziców. Są dostępne liczne aplikacje i gry edukacyjne, które z powodzeniem można wykorzystać, by zachęcić dzieci do nauki. Nie jest to więc nic złego, a może być bardzo pożyteczne i można w ten sposób bawić się już z całkiem małym dzieckiem. Oczywiście zalety te będą widoczne wówczas, gdy wykorzystanie urządzenia będzie sporadyczne, po kilka minut dziennie i pod kontrolą rodziców. To samo dotyczy się dostępu do internetu – najlepiej zadbać o blokadę rodzicielską, aby ciekawski maluch nie miał możliwości schodzenia na strony niekoniecznie dla niego odpowiednie. W ten sposób, ale tylko w ten możemy mieć pewność, że nasze dziecko rzeczywiście wyniesie z tego jakieś korzyści.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też