Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

single-image

Pierwszy rok życia człowieka to czas niezwykle intensywnego rozwoju. Niemowlę rośnie, wzmacnia swoje mięśnie, nabiera koordynacji ruchowej, wyostrza i rozwija wzrok, zaczyna rozróżniać dźwięki… Można by tak naprawdę długo wymieniać. Z punktu widzenia rodziców, najbardziej zauważalne są postępy związane z rozwojem fizycznym i ruchowym. Każdy rodzic z radością obserwuje pojawianie się nowych umiejętności, dzięki którym maluch jest coraz bardziej sprawny i tym samym samodzielny. Jakie są etapy przybliżające dziecko do postawienia pierwszych samodzielnych kroków?

Kiedy dziecko powinno zacząć chodzić?

To pytanie pojawia się w głowach większości rodziców i nie ma w tym nic dziwnego, w końcu każdy z nas chce, aby jego pociecha rozwijała się zdrowo i we właściwym tempie. Dużym zaskoczeniem może być jednak to, że moment ten może nastąpić pomiędzy 8 a 18 miesiącem życia i niezależnie od tego, czy będzie to miało miejsce na początku tego przedziału czasowego, czy pod koniec, dziecko ma szansę rozwijać się prawidłowo. Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość i uważnie przyglądać temu, jak rozwija się niemowlę i reagować, jeśli cokolwiek wzbudza w nas niepokój.
Większość dzieci stawia swoje pierwsze samodzielne kroki w okolicach pierwszych urodzin, jeśli jednak ten moment się opóźnia, to nie należy wpadać w panikę, można natomiast wybrać się do pediatry lub fizjoterapeuty, żeby zasięgnąć fachowej opinii.

Jak dziecko uczy się chodzić?

Tak naprawdę od pierwszego dnia życia, ciało dziecka przygotowuje się do tego, aby móc samodzielnie się przemieszczać. Każdy ruch służy m.in. wzmocnieniu mięśni i przybliża dziecko do pełnej koordynacji ruchowej. Pierwszym kamieniem milowym na drodze do postawienia pierwszych kroków jest zdobycie umiejętności przewracania się z pleców na brzuch. Kolejnym krokiem jest samodzielne siadanie, a później pełzanie i raczkowanie. Dziecko, które potrafi już samodzielnie siedzieć i przemieszczać się raczkując, bardzo szybko próbuje dosięgnąć rzeczy, które znajdują się poza jego zasięgiem. W efekcie podciąga się i w końcu staje na własnych nogach, po czym zaczyna chodzić przy meblach.
Etap chodzenia przy meblach w niektórych przypadkach trwa naprawdę długo. Dziecko w tym czasie ćwiczy umiejętność utrzymania równowagi, balans ciała i odpowiednie stawianie nóg. Ponadto potrzeba niemałej odwagi, aby zdecydować się na puszczenie oparcia dającego poczucie bezpieczeństwa i samodzielne ruszenie w świat.

Jak wspomóc dziecko w nauce chodzenia?

Niektórzy rodzice bardzo chcieliby przyśpieszyć moment, w którym ich dziecko zacznie się samodzielnie poruszać na dwóch nogach. Nie jest to jednak korzystne dla malucha. To, jak szybko zacznie on chodzić, jest związane z wieloma czynnikami, w tym jego wagą i wzrostem, temperamentem, czy genami. Jedną z najlepszych rad, jakie można udzielić rodzicom małych dzieci, jest to, aby nie przeszkadzali swoim szkrabom w zdobywaniu nowych umiejętności we własnym tempie. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju. Dziecko potrzebuje przestrzeni, nie powinno więc spędzać zbyt dużo czasu w łóżeczku, jeśli nie śpi. Otoczenie malucha zaczynającego się przemieszczać powinno być bezpieczne, aby bez obaw z naszej strony mógł on do woli je eksplorować.

1 Napisz wiadomość
  1. Kompromisowa 2 lata ago
    Reply

    To też zależy, jak rodzice uczą dziecko chodzić. W niektórych przypadkach, rodzice zbyt późno decydują się na naukę chodzenia u niemowlaka.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też