Jak wybrać pierwsze buciki dla dziecka – co jest ważne?

single-image

Zakup pierwszych bucików dla dziecka nie jest prosty. Trzeba wziąć pod uwagę wiele kryteriów. Przede wszystkim na początku maluszek powinien mieć możliwość chodzenia na boso, ewentualnie w skarpetkach z ABS. Gdy już chce iść na zewnątrz – wtedy trzeba mu założyć buciki. Jakie?

Jaki rozmiar bucików dla dziecka?

Tak jak i u nas, tak i u dzieci ważne jest to, by właściwie dobrać rozmiar butów. Nie mogą być ani za małe, ani za duże. Jak to zrobić? Najlepiej przyłożyć do stopy dziecka patyczek, odmierzyć długość stopy, zaznaczyć i uciąć we właściwym miejscu. Taką miarkę można wkładać później do buta, by przekonać się, czy ma dobrą długość. Warto dodać do miary 1 cm.

W wielu sklepach dostępne są skanery i miarki, ale warto mierzyć stópkę i w ten sposób. Zwłaszcza, gdy robi się zakupy bez pociechy.

Jakie powinny być buty dziecięce?

Jest kilka ważnych cech, którymi powinny charakteryzować się idealne buty dla dziecka. Przede wszystkim muszą być stabilne. Właśnie dlatego najczęściej wybierane są modele wiązane. Można nimi lepiej dopasować obuwie. Odpowiednio zaprojektowany zapiętek uchroni przed przemieszczaniem się stópki. Cholewka nie może być jednak zbyt sztywna.

Poza tym buty dla dziecka powinny być lekkie. Nie mogą męczyć pociechy, bo nie będzie chciała w nich chodzić. Najlepiej w rękach „zważyć” kilka par.

Podeszwa butów musi być sprężysta. Uginać się powinna mniej więcej w 1/3 długości od przodu, czyli tam, gdzie paluszki. W śródstopiu powinna być twarda.

Wewnątrz bucika dla dzieci powinna się znaleźć skóra lub inny materiał, który gwarantuje doskonałą wentylację. Zapobiegnie poceniu się stópki dziecka oraz rozwijaniu się wewnątrz niego bakterii.

Buciki powinny być też ładne wizualnie. Dzieci często lubią swoje buciki, chwalą się nimi. Zwłaszcza jak są w ich ulubionym kolorze, czy z podobiznami stworów z bajek.

Co jest ważne w bucikach dziecięcych?

Częściowo odpowiedzieliśmy na to pytanie w poprzednim akapicie, jednak teraz zbierzemy wszystkie informacje. Dobre, bezpieczne buty dla dzieci muszą mieć idealny:

  • zapiętek – powinien być dobrze usztywniony, aby zapobiegać przekrzywianiu się pięty, jednocześnie nie za twardy. Musi uginać się w rękach. Dobrze, gdy sięga do kostki, ale może być i niższy. Ważne, by od wewnątrz na zapiętku nie było żadnych nierówności i szwów, które mogłyby otrzeć stópkę. Powinien być pokryty gładkim materiałem,
  • nosek – szeroki, idealnie pasujący do anatomii stópki. Nie będzie uwierał stopy. Najlepszy jest zaokrąglony – w nim dziecko może swobodnie ruszać paluszkami,
  • podeszwa – najlepiej z elastyczną, antypoślizgową powłoką. Dziecko dopiero zdobywa doświadczenie, więc mogą mu się zdarzyć małe potknięcia. Dobrze, by nie przyczyniało się do nich źle dobrane obuwie,
  • zapięcie – jak już wspomniano – świetnie sprawdzają się sznurowadła, gdyż pozwalają na lepsze dopasowanie. Warto postawić też na buciki na rzepy. Zwłaszcza, jak dziecko samo chce ubierać obuwie,
  • szerokość bucików jest tak samo ważna jak długość. Jeśli będą za wąskie i uciskać stopę, to zniechęcą maluszka. Warto dopasować je do kształtu stopy.
1 Napisz wiadomość
  1. Radosława Leżak 5 lat ago
    Reply

    Przy zakupie pierwszych, zwłaszcza wysokich, zimowych bucików dla dziecka trzeba jeszcze zwrócić uwagę na swobodne zakładanie. Małe paluszki często się podwijają co sprawia dużą trudność włożenia stópki do bucika.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też