Kupujemy rowerek biegowy – rodzaje i parametry rowerków dla najmłodszych

single-image

Rowerki biegowe od paru lat cieszą się ogromną popularnością. Biegówki stały się jednym z niezbędnych akcesoriów dla kilkulatków, które dzięki nim mogą aktywnie spędzać czas. Jak to jednak jest z tymi rowerkami biegowymi? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i w jaki sposób powinno się je wybierać, by były odpowiednio dopasowane do dziecka? O czym warto pamiętać wybierając biegówkę?

Czym jest rowerek biegowy?

Mówiąc najprościej, rowerek biegowy, to rodzaj rowerka dla dziecka, który nie posiada pedałów, łańcuchów ani hamulców (przeważnie). Żeby dziecko mogło na nim jeździć, musi po prostu odpychać się od ziemi własnymi nogami, tym samym wprawiając w ruch koła. Ten typ rowerka jest o tyle specyficzny, że służy zarówno jako forma zabawy, jak i nauki. Dziecko ćwiczyć zachowanie równowagi i jednocześnie zachowuje bezpieczeństwo przed upadkiem, ponieważ w każdym momencie może podeprzeć się nogami. Dodatkowo biegówka poprawia też koncentrację oraz ćwiczy pracę mięśni. To także wstęp przed nauką jazdy na normalnym rowerze.

Jakie rodzaje rowerków biegowych wyróżniamy?

Tak naprawdę rodzajów rowerków biegowych nie ma wiele, zazwyczaj różnią się między sobą albo materiałem, albo designem czy innymi drobnymi aspektami. Jeżeli jednak już chcemy zwrócić na to szczególną uwagę, to warto wiedzieć, że producenci przeważnie tworzą rowerki z trzech tworzyw: drewna, aluminium albo metalu. Kupując więc biegówkę należy wiedzieć, który z nich będzie najlepszy i najbezpieczniejszy dla dzieci. Najważniejsze jest jednak to, by rowerek był dopasowany do dziecka

Jaka wielkość rowerka biegowego?

Wielkość rowerka biegowego ma ogromne znaczenie. Chodzi tutaj przede wszystkim o odległość między podłożem a siodełkiem, co ma duży wypływ na wygodę dziecka i jego możliwości odpychania się nogami. Ważne jest to, aby dziecko siedzące na siodełku miało lekko ugięte nogi i mogło położyć na ziemi całą stopę. Zbyt wysoki rowerek uniemożliwi jazdę i sprawy, że będę ona zbyt męcząca.

Warto pamiętać o tym, by nie kupować rowerku na zapas i czekać, aż dziecko do niego dorośnie. Jazda na nim będzie niewygodna, męcząca i do tego bardziej niebezpieczna. Dodatkowo może też powodować przyszłe problemy z wadą postawy. Niektóre rowerki mają jednak regulowane siodełka, dzięki czemu do pewnego momentu biegówka może rosnąć wraz z dzieckiem.

Jakie koła dla biegówki?

Mamy tutaj do wyboru dwa materiały – koła piankowe oraz pompowane. Które są lepsze? Wiele osób twierdzi, że zdecydowanie lepsze są pompowane, uznawane też za koła klasyczne. Mają lepszą przyczepność od kół piankowych, przy których bardzo łatwo można się poślizgnąć, jednak przez to sam rowerek więcej waży. Jeżeli dziecko jest bardzo aktywne i pomyka na rowerku jak szalone – koła pompowane będą lepsze i bezpieczniejsze. Wybór jednak będzie zależał tylko od nas.

Jaka waga rowerka biegowego?

Waga także ma tutaj spore znaczenie i to nie tylko dla rodzica, który ten rowerek będzie nosił. Standardowo przyjmuje się, że ten rodzaj sprzętu powinien zamykać się w przedziale wagowym 3-5 kg, choć można znaleźć też pojedyncze modele biegówek o wadze około 2 kg. Cięższe rowerki mogą być męczące dla dzieci, którym trudniej będzie nimi kierować i manewrować.

Hamulce i ogranicznik skrętu – czy są potrzebne?

Oto jest pytanie. Można spotkać wiele rowerków, także biegowych, wyposażonych w hamulce. Czy są one dziecku niezbędne? Dużo będzie zależało od dziecka, tego jak jeździ oraz od jego wieku. W przypadku młodszych maluchów, taki hamulec jest zbędny, ponieważ dopiero uczą się one jazdy i ustawiania kierunku, hamować mogą więc nogami. Przy starszakach sytuacja jest nieco inna – czują się już pewniej, jeżdżą szybciej, bardziej brawurowo i po bardziej zróżnicowanym podłożu – hamulec może być więc bardzo przydatny.

Co z ogranicznikiem skrętu kierownicy? Po co on w ogóle jest? Producenci zakładają takie ograniczniki, by uniemożliwić dziecku zbytnie przechylanie kierownicy na jedną bądź drugą stronę, a tym samym uchronić je przed upadkiem, gdyby doszło do niekontrolowanego skrętu. Nie wszystkie rowerki taki ogranicznik mają, a czy jest on potrzebny? To kwestia indywidualnego podejścia. Ogranicznik daje większe bezpieczeństwo, ale ogranicza też zwrotność biegówki, przez co dziecko bardziej się namęczy przy zmianie kierunku jazdy.

Wybierając rower biegowy dla dziecka z pewnością trzeba zwrócić uwagę na powyższe wytyczne, dzięki którym dziecko będzie mogło swobodnie i bezpiecznie szaleń na drodze. Biegówki mają sporo zalet i warto z nich korzystać.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też