Myśląc o zwierzątku domowym, szczególnie w kontekście dzieci, najczęściej myśli się o psie, chomiku czy króliku, rzadziej o kocie, a to błąd. Kot i dziecko wcale nie jest złym połączeniem, choć rzecz jasna wiele będzie zależało i od kota, także jego rasy i od nas i naszego przygotowania.
- Czy warto kupić kota dziecku?
- Jakie są zalety posiadania kota w domu z dzieckiem?
- Jak wybrać kota dla dziecka?
- Jak przygotować kota na pojawienie się dziecka?
Czy warto kupić kota dziecku?
Wiele osób zastanawia się czy kot to w ogóle dobry pomysł jako zwierzę domowe. Rodzice często obawiają się, że zwierzę to może skrzywdzić dziecko, szczególnie niemowlę, że pogryzie, podrapie czy nawet udusi. O dziwo, takich obaw nie ma się przy psie lub pojawiają się one sporadycznie. Jest to jednak mylne założenie, ponieważ zachowanie kota będzie w znacznej mierze zależało od takich kwestii, jak doświadczenie z dziećmi, to jak jest traktowany czy jakiego jest gatunku. Kot, podobnie jak pies może być prawdziwym przyjacielem i to na długie lata. Posiadanie mruczka ma wiele walet, które dobrze wpływają także na nasze dziecko.
Jakie są zalety posiadania kota w domu z dzieckiem?
Wbrew temu, co niektórzy sądzą, koty mają równie wiele walet co psy. Przede wszystkim są to antyalergeny, ponieważ obecność zwierzęcia może pozytywnie wpłynąć na odporność malucha. Inna kwestia to relacja jaka wytwarza się między dzieckiem, a kotem, a trzeba przyznać, że zachowania czy natura obydwojga często są bardzo podobne. Poza tym posiadanie kota czy w ogóle zwierzęcia to także dobry sposób na naukę empatii u dziecka – pozwoli dowiedzieć się jak postępować z pupilem, co wolno, czego nie wolno robić, jak pielęgnować, jak karmić. Nawet jeżeli kot podrapie, to robi to w geście obronnym, przed atakiem dziecka, a to też może maluch nauczyć respektu do żywego i czującego stworzenia. Nie można też zapomnieć o nauce samodzielności czy odpowiedzialności. Może pobudzić kreatywność do zabawy, nauczyć się indywidualizmu czy wesprzeć motorykę (szczególnie u małych raczkujących brzdąców).
Jak wybrać kota dla dziecka?
Jeżeli jesteśmy przekonani, że chcemy kota, przychodzi pora na to, by zastanowić się nad tym, jakie zwierzę wybrać i czym się przy tym kierować. Przede wszystkim trzeba zapamiętać jedno – kot czy ogólnie zwierzę to nie zabawka, którą kupić, a potem oddasz – to odpowiedzialność na wiele lat. Trzeba też wziąć pod uwagę takie kwestię jak wiek dziecka, co będzie miało wpływ na jego zachowanie i postępowanie z kotem (rzecz jasna warto wcześniej nauczyć malucha co i jak). Istotna jest także rasa kota, która może mieć wpływ na jego temperament oraz sposób pielęgnacji. Niektóre koty są bardzo ruchliwe, inne są typowymi kanapowcami, z kolei inne, np. persy wymagają częstego czesania futra. Dziecko też może chcieć wybrać kota dla siebie, chyba że decydujemy się na zwierzę, gdy mamy niemowlę lub dopiero planujemy dziecko. Warto też sprawdzić czy maluch nie ma alergii na kocią sierść czy ślinę i co bardzo istotne – nigdy, absolutnie nigdy nie powinno się kupować kota na prezent. Kot to nie zabawka, którą można się znudzić!
Jak przygotować kota na pojawienie się dziecka?
A co jeżeli sytuacja jest odwrotna i mamy już kota, ale czekamy na narodziny dziecka? Tak jak i w przypadku malucha, którego trzeba przygotować, tak i tutaj należy w pewien sposób uświadomić kotu nadchodzącą zmianę. Nie trzeba przy tym oddawać kota do rodziny czy schroniska! Jest to jak najbardziej mylne założenie. Z pewnością trzeba zadbać o to, by kot dla bezpieczeństwa malucha był odrobaczony i zaszczepiony. Można też pomyśleć o sterylizacji lub kastracji (potem może nie być na to czasu). Jeżeli nie zajmowało się czyszczeniem i obcinaniem pazurków u kota, trzeba zacząć to robić i przyzwyczajać zwierzę jeszcze przed pojawieniem się dziecka.
A co, gdy dziecko już się urodzi? Zaleca się, by jeszcze przed powrotem do domu ze szpitala, ktoś podsunął kotu ubranko, które miało na sobie dziecko, co ma zapewnić przyzwyczajenie do nowego zapachu. Co ważne, po powrocie do domu nie powinno się zabraniać kontaktu kota z dzieckiem i pozwolić mu na jego obejrzenie o obwąchanie. Nie należy przeganiać zwierzęcia, ani tym bardziej na nie krzyczeć, ponieważ może to źle wpłynąć na późniejsze relacje i odseparowanie kota od dziecka nie będzie dobrym rozwiązaniem. Najważniejsze jest jednak to, by nigdy nie zostawiać zwierzęcia i dziecka samych.