Leżaczek bujaczek dla niemowlaka – jak wybrać? Na co zwracać uwagę kupując bujak dla dzieci

single-image

Bujaczek dla dzieci to produkt, który może okazać się niezwykle praktyczny i potrzebny w wielu sytuacjach. Niektórzy twierdzą, że jest to rozwiązanie dla leniwych rodziców, którzy nie dbają o prawidłowy rozwój dziecka, czy to prawda? Na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie leżaczka bujaczka? Jak długo może przebywać w nim dziecko?

Dlaczego warto kupić bujaczek dla dziecka?

Nie powinno się zostawiać małego dziecka, ani tym bardziej niemowlęcia, samego, to dość oczywiste. W pierwszych miesiącach życia najwięcej czasu mały człowiek spędza ze swoją mamą, która dba o niego, pielęgnuje, karmi i pilnuje. Jednak nawet najbardziej oddana dziecku matka potrzebuje też chwili dla siebie oraz czasu na to, by wykonać podstawowe obowiązki domowe. Najlepszym rozwiązaniem, aby móc przez moment spuścić pociechę z oczu jest położenie go w bezpiecznym bujaczku. Kolejna zaletą tego typu leżaczków jest to, że przyjemnie się kołyszą, co znacznie ułatwia dzieciom zasypianie. Ponadto bujaczki są z reguły małe i poręczne, dzięki czemu możemy je ze sobą zabierać do każdego pomieszczenia w mieszkaniu, a także na wycieczki i w podróże.

pokrewne:  Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu auta – jak i kiedy? Co mówią przepisy?

Czym kierować się przy wyborze bujaczka?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli bujaczków leżaczków. Niektóre pełnią jedynie rolę leżaczka, nie można się w nich kołysać, inne posiadają funkcję kołysania, a czasem nawet wibracji. Są również bujaczki, które mogą być jednocześnie fotelikiem samochodowym, inne z kolei posiadają kilka kątów nachylenia siedziska.

Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo, dlatego szczególną uwagę musimy zwrócić na to, czy wybrany przez nas model ma solidnie wykonane pasy bezpieczeństwa, jest stabilny, a materiały, z których jest wykonany są odpowiednio wytrzymałe. Drugą bardzo istotną kwestią jest funkcjonalność. Bardzo przydatna jest funkcja składania leżaczka oraz zdejmowana tapicerka, którą można łatwo wyprać.

Wielu rodziców zwraca również uwagę na to, czy dany bujaczek posiada elementy dodatkowe w postaci łuków z zabawkami, które wiszą nad maleństwem i pełnią funkcję rozrywkową. Nie bez znaczenia jest również wygląd, jednak jest to kwestia indywidualnego gustu. Wybierać możemy spośród kolorowych bujaczków w barwne wzory, zwierzątka itp., lub jednokolorowych, stonowanych, niemal designerskich modeli, które możemy dopasować do wystroju naszego mieszkania.

pokrewne:  Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? Przewożenie noworodka, małego dziecka, ucznia

niemowle

Dlaczego leżaczek bujaczek może być szkodliwy dla dziecka?

Bujaczek jest tak skonstruowany, aby maluch w nim leżący nie mógł z niego wyjść. Oznacza to również, że ma on dość mocno ograniczone ruchy, nie może siadać, ani przeturlać się na brzuch. Jeśli więc dziecko spędza w takiej pozycji zbyt dużo czasu, wpłynie to niekorzystnie na rozwój jego bioder oraz kręgosłupa. Dlatego też nie może dość do sytuacji, w której nasze maleństwo spędza w bujaczku parę godzin dziennie. Nie mniej, jeśli używamy tego typu sprzętu rozważnie i kładziemy w nim dziecko na czas przygotowania obiadu, zrobienia szybkich porządków, czy wzięcia prysznica, nic złego się nie stanie.

1 Napisz wiadomość
  1. Aleksandra Kołek 5 lat ago
    Reply

    Taki bujaczek dla niemowlaka jest super rozwiązaniem, jedyną wadą jest, że dziecko szybko z niego wyrasta. Fajna opcja z bujaczkiem, który pełni jednocześnie funkcję fotelika, nie wiedziałam, że takie są.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też