Jak być dobrą mamą dla synka? Rady dla mam chłopców

single-image

Posiadanie dziecka to duże szczęście, ale i odpowiedzialność. Co jednak istotne, jeżeli chodzi o wychowanie, inaczej podchodzimy do tej kwestii w przypadku dziewczynek, a inaczej chłopców. Wiele mam, chce wychować syna na prawdziwego mężczyznę, jak jednak to zrobić? Oto kilka przydatnych rad.

Jak być dobrą matką dla syna?

Zazwyczaj jest tak, że wychowując dzieci, postrzegamy je przez pryzmat ich płci. Inaczej podchodzimy do dziewczynek, a inaczej do chłopców, już od samego początku przypisując im konkretne role. Takie mamy też społeczeństwo, jednak to, co powinno przyświecać nam w pierwszej kolejności to dobro dziecka. Niezależnie od tego, czy mamy córkę czy syna, każde dziecko zasługuje na miłość i to miłość okazywaną otwarcie. Trzeba pamiętać, że to, czego nauczymy malucha w dzieciństwie, będzie miało ogromny wpływ na jego dorosłe życie, w tym na kontakty międzyludzkie i to jak postrzega innych, nie tylko matkę. Dobra mama nie jest idealna, ale stara się i to jest najważniejsze.

Ucz syna odpowiedzialności i szacunku

Od chłopców zazwyczaj mniej się wymaga – dziewczynki sprzątają, pomagają w zmywaniu i przy gotowaniu, a chłopcy się bawią. Nie! Od dziecka należy dziecko uczyć odpowiedzialności, powierzać mu zadania do wykonania, sprzątanie pokoju, pomoc w kuchni – dzięki temu będzie umiał o siebie zadbać, jak również nauczyć się szacunku do pracy i do innych, a rolę kobiety nie będzie postrzegał tylko przez pryzmat jej obowiązków domowych. Do samego dziecka także trzeba podchodzić z szacunkiem i wytłumaczyć mu, że na czym to polega.

Pozwól synowi zaszaleć

Chłopcy lubią się wyszaleć i próbować wielu różnych rzeczy, często w naszych matczynych oczach niebezpiecznych. Martwimy się o dziecko i chcemy je chronić, by nic złego się nie stało. Trzeba jednak dać dziecku nieco swobody na próbowanie swoich sił w różnych sytuacjach. Stwierdzenia typu „nie biegaj bo się spocisz” skutecznie zniechęcą go do wysiłku fizycznego, z kolei gdy stanie przed wyzwaniem, które go przeraża, to od matki będzie zależało jak do niego podejdzie. Jeżeli stwierdzimy, że czegoś nie musi robić, skoro się boi to w przyszłości nie będzie miał wiary we własne siły.

Ucz szyna okazywania emocji

Córkę tulimy, głaszczemy, często jest naszym małym uroczym skarbem. W przypadku syna zdarza się, że takich emocji skąpimy uważając, że jako przyszły mężczyzna musi być silny, a poza tym to chłopakom nie wypada płakać. Oni też potrzebują okazywania uczuć, bo dzięki temu tworzą się więzi między matką a dzieckiem, jak również kształtuje to jego charakter i przyszły stosunek do innych ludzi i kwestii okazywania uczuć. To samo jeżeli chodzi o to jak przeżywa niektóre sytuacja. Zamiast karcić syna za płacz, trzeba okazać zrozumienie i doradzić coś na zaistniały problem.

Nie zapominaj o ojcu

Ojciec jest dla syna równie ważny jak matka. Kobiety często zagarniają dla siebie synów i nie do końca godzą się z tym, że z czasem to ojciec staje się centrum ich zainteresowań i prawdziwym autorytetem. To ważne, by dziecko budowało relacje z każdym z rodziców. Czasem po prostu trzeba stanąć z boku i pozwolić dwóm mężczyznom pobyć w swoim gronie i rozwiązywać problemy na swój męski sposób. Relacje z ojcem należy więc wspierać.

Jak być dobrą matką dla swoich dzieci to dylemat wielu kobiet, nie ma tutaj jednak recepty i porady dobrej dla każdego. Wychowanie dziecka to sprawa indywidualna, ważne jest jednak to, by kierować się dobrej malucha, naszego syna, by w przyszłości wyrósł na porządnego, dobrego mężczyzna, szanującego kobiety i innych ludzi, szanującego pracę, jak również wierzącego w swoje siły i możliwości, niebojącego się podejmowania wyzwań. Nie jest to łatwe, ale jak najbardziej możliwe.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też