Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu auta – jak i kiedy? Co mówią przepisy?

single-image

Każdy wie, że przewożąc dziecko w samochodzie, musi się ono znajdować w specjalnym foteliku na tylnym siedzeniu. Mówią o tym przepisy prawa o ruchu drogowym, a wszystko po to, by zapewnić jak najwyższe bezpieczeństwo. Jak to jednak wygląda w przypadku przewożenia maluchów na przednim siedzeniu? Co warto wiedzieć?

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Podstawowe przepisy, jeżeli chodzi o przewożenie dzieci w samochodzie, mówią o tym, że powinny one znajdować się z fotelikach samochodowych lub specjalnych urządzeniach przytrzymujących. Nie ma już kryterium wieku, za to funkcjonuje kryterium wzrostu 150 cm. Innymi słowy nawet starsze dziecko, które nie osiągnęło 150 cm musi znajdować się w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym,

Jeżeli jednak dziecko nie osiągnęło wymaganego wzrostu, ale jego waga przekracza 36 kg (czyli tyle ile górna granica dla fotelików i urządzeń przytrzymujących), wówczas dopuszczone jest, by dziecko przypięte było wyłącznie pasami. Te wyłączenia nie dotyczą jednak przewożenia dzieci na przednim siedzeniu i w tym przypadku fotelik czy podkładka są zawsze wymagane.

pokrewne:  Leżaczek bujaczek dla niemowlaka - jak wybrać? Na co zwracać uwagę kupując bujak dla dzieci

Jak przewozić dziecko na przednim siedzeniu samochodu?

Przewożenie dzieci na przednim siedzeniu samochodu dla wielu rodziców jest opcją zdecydowanie bardziej wygodną i praktyczną, należy jednak pamiętać, że jest także ryzykowną i niebezpieczną. W razie wypadku, dziecko znajdujące się z przodu auta jest bardziej narażone na uszkodzenie ciała czy nawet śmierć.

Według polskiego kodeksu drogowego przewożenie dzieci na przednim siedzeniu w foteliku jest jak najbardziej dozwolone i zgodne z przepisami. Jest jednak pewne „ale” o którym należy pamiętać – taka możliwość istnieje tylko wówczas, gdy maluch siedzi tyłem do kierunku jazdy. Dodatkowo przepisy podkreślają także, że w tym czasie musi być wyłączona poduszka powietrzna (w razie wypadku i włączenia poduszki może dość do dodatkowych uszkodzeń dziecka). Dla wielu może to być dobre rozwiązanie, ale kłopotliwe, ponieważ wymusza na nas każdorazowe pamiętanie o wyłączeniu i włączaniu poduszek powietrznych.

Dziecko starsze także może jechać z przodu, ale jeżeli nie mamy fotelika lub dziecko jest na nie za duże, musi być koniecznie inne urządzenie zapewniające dodatkowe bezpieczeństwo (np. podkładka). Przewożenie dzieci na przednim siedzeniu bez fotelika i innych urządzeń podtrzymujących jest zabronione.

pokrewne:  Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? Przewożenie noworodka, małego dziecka, ucznia

Jak najbezpieczniej przewozić dziecko?

Choć przednie siedzenie wydaje się znacznie bardziej wygodne, trzeba pamiętać, że to nie o naszą wygodę chodzi czy też uniknięcie mandatu. Najważniejsze jest tutaj bezpieczeństwo dziecka i nie od dziś wiadome jest, że najlepszym miejscem w samochodzie jest tylne siedzenie na środku kanapy. Zapewnia to ochronę malucha właściwie z każdej strony. Wbrew pozorom miejsce za kierowcą wcale bezpiecznie nie jest, ponieważ wiele kolizji bocznych jest właśnie od strony kierowcy, jeżeli więc nie ma możliwości zamontowania fotelika na środku, lepiej jest wybrać miejsce za siedzeniem pasażera.

Czym kierować się przy wyborze fotelika bezpieczeństwa?

Foteliki samochodowe należy wybierać na podstawie wzrostu oraz przede wszystkim wagi dziecka. Kupując fotelik dobrze jest więc zwrócić uwagę na to, dla jakiej kategorii wagowej jest on przeznaczony, choć obecnie wielu producentów oferuje foteliki, które rosną wraz z dzieckiem, co pozwala na długoletnie wykorzystanie. Zawsze powinno się wybierać foteliki sprawdzonych marek i nigdy nie iść po taniości – w końcu tutaj chodzi o zdrowie i życie dziecka. Nie zaleca się więc kupowania używanych, chyba że po osobistym sprawdzeniu w jakim są one stanie.

pokrewne:  Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? Przewożenie noworodka, małego dziecka, ucznia

Jeżeli chodzi o siedziska, często wybierane są one dla nieco starszych dzieci, ponieważ rodzice uznają, że foteliki nie są im już potrzebne, ale stwierdzają, że śmieszne jest przewożenie nastoletnich dzieci w foteliku. Podkładki są tańsze, jednak niestety nie zapewniają jakiejkolwiek ochrony w razie wypadku. Oczywiście są przypadki, gdy podkładka jest konieczna, na przykład, gdy autem jedzie więcej osób, a fotelik się nie mieści czy też fotelika nie ma możliwości wsiąść więcej osób. Trzeba jednak pamiętać, że kosztem tej decyzji będzie bezpieczeństwo dziecka.

1 Napisz wiadomość
  1. MatkaPolka 5 lat ago
    Reply

    Dobry fotelik to podstawa ale racja czasem nie zmieszczą się na wszystkie, przewożone dzieciaki i wtedy trzeba pod pupę, temu największemu, podkładkę. Fakt, jak uruchomić odrobinę wyobraźnię to nie jest ona żadnym zabezpieczeniem.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też