TOP 5 gier planszowych dla dzieci

single-image

Choć mogłoby się wydawać, że w dobie komputerów zainteresowanie planszówkami będzie znikome, to tradycyjne gry przeżywają właśnie swój „renesans” i stanowią świetną rozrywkę dla całej rodziny. Dlatego sprawdź TOP 5 propozycji gier planszowych dla dzieci, które nie tylko bawią, ale także rozwijają wyobraźnię, kreatywność, zdolność logicznego myślenia oraz uczą zdrowej rywalizacji.

  1. Dixit
  2. Story Cubes
  3. 5 sekund junior
  4. Dobble
  5. Scrabble junior

1. Dixit

Dixit to jedna z najpiękniej wydanych gier planszowych, która przeznaczona jest zarówno dla dzieci od 8 roku życia, jak i dla dorosłych. Składa się z planszy z torem punktów, sześciu pionków w postaci uroczych króliczków, kart do głosowania oraz kart z prześlicznymi, pobudzającymi wyobraźnię obrazkami. Na czym polega?

Każdy z graczy dostaje sześć kart, a jeden z nich zostaje narratorem (następnie jest nim każdy po kolei, zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Narrator wybiera jedną kartę, nie pokazując jej innym i wymyśla do niej skojarzenie. Pozostali gracze muszą wybrać ze swojej puli obrazek, który jak najbardziej się im kojarzy z aktualnym tematem zabawy. Następnie wszystkie karty są mieszane i rozkładane – uczestnicy muszą zgadnąć, który obrazek został wybrany przez narratora. Punkty zdobywa się zarówno za dobry typ jak i za to, że ktoś inny zagłosował na Twoją kartę.

Gra trwa około pół godziny, a skojarzenia mogą być przeróżne, dzięki czemu Dixit pobudza wyobraźnię i kreatywność. Można też dokupić kolejne karty z obrazkami do podstawowego zestawu lub wybrać wersję Dixit Odyseja, przeznaczoną dla 12 graczy.

2. Story Cubes

Story Cubes to prosta, zabawna i kreatywna gra z… kostkami. W zestawie znajduje się 9 kostek, a każda z nich ma 6 ścian na których narysowane są różne ilustracje. Co jest w niej tak genialnego? Stwarza nieograniczone możliwości zabawy oraz eliminuje element niezdrowej rywalizacji.

Gracz musi wyrzucić wszystkie dziewięć kostek, a następnie stworzyć opowiadanie w oparciu o to, co jest widoczne na wylosowanych ściankach kostek. Zasada jest jedna: każdą historię należy rozpocząć od zwrotu: „Dawno, dawno temu…”. Co ciekawe, Story Cubes zostało stworzone przez trenera kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów, grze przyznano też tytuł Zabawki Roku 2017.

3. 5 sekund junior

5 sekund junior to gra na czas, w której liczą się błyskawiczne odpowiedzi. Składa się z planszy z torem punktowym, pionków, czasomierza w postaci spirali z kuleczką, który odmierza 5 sekund oraz kart z zadaniami…

O co w niej chodzi? Na każdej karcie znajduje się zadanie, np. wymień 2 żółte warzywa lub wymień 3 kolory tęczy. Po ich odczytaniu gracz ma 5 sekund na udzielenie poprawnych odpowiedzi. I choć zadania są bardzo proste, to presja czasu oraz charakterystyczny gong wydawany przez czasomierz sprawiają, że jest przy tym sporo pomyłek, śmiechu i zabawy…

4. Dobble

Dobble to mała, poręczna gra, która zapakowana jest w okrągły, blaszany pojemnik. W środku znajdują się karty z różnymi symbolami. Rozgrywka polega na tym, że na stół rzuca się wylosowaną kartę i ten, kto pierwszy znajdzie w swojej puli kart wspólny symbol, nazywa go i odkłada jako pierwszy na stół. Wygrywa uczestnik, który pierwszy pozbędzie się wszystkich kart – liczy się więc spostrzegawczość oraz czas reakcji.

Istnieje 5 różnych sposobów na organizację rozgrywek. To doskonała propozycja w podróży oraz podczas rodzinnych spotkań.

5. Scrabble junior

Gry Scrabble raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Warto jednak wiedzieć, że istnieje jej znacznie prostsza wersja dla najmłodszych, dzięki której można nauczyć się nowych słów – to Scrabble junior. Zestaw składa się z dwóch gier: „Słowa i obrazki” oraz „Kolory i litery”. Lecz o ile poprzednie propozycje planszówek przeznaczone są dla całej rodziny, o tyle Srabble junior są atrakcyjne jedynie dla dzieci – to świetna propozycja w przypadku rodzeństwa, które dzięki temu może wspólnie powiększać zasób słownictwa.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też