Filmy dla dzieci i dorosłych. Które filmy spodobają się dzieciom i ich rodzicom?

single-image

Nieraz szukamy filmu, który można puścić naszym pociechom. Niestety często musimy dotrzymać im towarzystwa przed telewizorem i, podczas gdy one dobrze się bawią, my usychamy z nudów. Ale wcale tak nie musi przecież być – już od wielu lat powstaje sporo filmów dla dzieci, które również dorosłym zapewniają dobrą rozrywkę. Które z nich warto polecić? Jakie kino familijne sprawi frajdę nie tylko dzieciakom, ale i ich rodzicom?

Iniemamocni

Ten film o rodzince superbohaterów z pewnością należy do najambitniejszych animacji, jakie powstały w studiu Pixar, a to już o czymś świadczy. Co dostają tu dzieci? To, co lubią – niezwykłe przygody bohaterów obdarzonych nadludzkimi mocami, zmagających się z wieloma niebezpieczeństwami i ratujących świat.

Dorośli oczywiście również lubią takie rzeczy, ale tym obeznanym z gatunkiem film oferuje coś więcej – dekonstrukcję kina superbohaterskiego i obowiązujących w nim schematów. Odzywają się tu nawet echa „Watchmen” Alana Moore’a, choć „Iniemamocni” traktują temat z większa dozą satyry. Warto wspomnieć, że mimo iż wiele wątków typowych dla takich filmów wywraca się tu na drugą stronę, to jednak akcja jest jak najbardziej klasyczna, pełna wybuchów i ogólnego rozmachu, nie ustępującemu miejsca temu, co wyczynia się choćby w „Avengers”.

Harry Potter

Popularność tej serii wśród dzieci nie powinna dziwić. Świat Harry’ego Pottera i Hogwartu pełen jest przecież niezwykłości. Mamy tu obrazki jak ze zwyczajnej szkoły (lekcje, zajęcia sportowe, pierwsze romanse i tym podobne), ale przepuszczone jak gdyby przez magiczny filtr. Stąd więc na każdym kroku znane sytuacje zostają przedstawione w niezwykłych wariantach. Dziecko może tu zobaczyć odbicie tego co zna, ale w formie bardziej niezwykłej i ekscytującej.

A co sprawia, że po „Harry’ego Pottera” z chęcią sięgają też dorośli? Czy i na nas magia i niezwykłość robią takie wrażenie? Na części z nas z pewnością, jeśli tylko zachowaliśmy w sobie coś z dziecka. Ale seria o młodym czarodzieju ma nam do zaoferowania znacznie więcej niż zwykle twórczość dla dzieci. Sama fabuła bowiem jest wyjątkowo złożona i nieprzewidywalna.

Z początku każdy tom i część filmu wydaje się wręcz być czymś zna wzór kryminału osadzonego w fantastycznym świecie. Mamy więc zagadkę i śledztwo, prowadzone przez naszych młodocianych bohaterów. Sami możemy starać się rozwikłać sprawę, ale nie jest łatwo nie dać się zwieść mylnym tropom, które autorka i filmowcy rozrzucają tu i ówdzie. W efekcie rozwiązanie zagadki często jest zupełnie zaskakujące. Osoba najbardziej podejrzana okazuje się niewinną, a za wszystkim stoi ten bohater, którego właśnie podejrzewaliśmy najmniej.

Dlatego również dorośli miłośnicy kryminalnych zagadek powinni sięgnąć po „Harry’ego Pottera” i obejrzeć go razem z dziećmi. Fabuła naprawdę nieraz potrafi zaskoczyć.

Opowieści z Narnii

„Opowieści z Narnii” są znaną serią książkową Clive’a S. Lewisa, czytaną przed dzieci na całym świecie już od dekad. Ale wielu dorosłych może mieć opory, by zasiąść z dzieckiem do seansu „Lwa, czarownicy i starej szafy” oraz „Księcia Kaspiana” w reżyserii Andrew Adamsona. No bo jak to? Magiczna kraina, którą włada lew? Czarownica, która sprowadziła wieczną zimę? Jakieś gadające zwierzątka? Czy to nie jest aby za dziecinne? Maluchom jak najbardziej się spodoba, ale czy dorosły widz ma tu czego szukać?

A i owszem, możemy zapewnić, że i dla dorosłych sporo się tu znajdzie. Położono tu spory nacisk na rozbudowanie względem literackiego oryginału psychologii i wzajemnych relacji bohaterów, a także ich bardziej złożone motywacje. Zwłaszcza „Książę Kaspian” jest całkiem dorosłym filmem, nie tylko dlatego, że mamy tu więcej bitew. Obecny w filmie konflikt jest całkiem kompleksowo przedstawiony, sytuacja nie jest czarno-biała, pojawiają się wątpliwości, spiski, wewnętrzne tarcia. Jest naprawdę dość ambitnie jak na familijny film i autentycznie można się w to wciągnąć.

2 komentarze
 1. Jarzębinka 5 lat ago
  Reply

  Do filmów, które spodobają się dzieciom i rodzicom trzeba jeszcze koniecznie dodać całą serię „Jak wytresować smoka” i „Ralph Demolka”.

  • Marlena Wolna 2 lata ago
   Reply

   Jak wytresować smoka to się nawet dorosłym podoba, świetna baja 😀

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też