Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu?

single-image

Czas, w którym maluch zaczyna się wiercić w brzuchu, jest dla matki niezwykłym, ale także trudnym przeżyciem. Jeśli małe dziecko rusza się bardzo mało, może być to powód do zmartwień. Zawsze można jednak pobudzić nieco ruchy dziecka w brzuchu.

Kiedy dziecko zaczyna się ruszać w brzuchu?

Ciąża to trudny stan dla organizmu każdej kobiety. Zwłaszcza jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka, proces, który przeżywasz, może być dla Ciebie dużym wyzwaniem zarówno emocjonalnym, jak i fizycznym. W pierwszych tygodniach ciąży możesz więc przygotować się do zmian, jakie będą stopniowo zachodzić w Twoim organizmie.

Dziecko zaczyna poruszać się w brzuchu już około 7 tygodnia życia płodowego. Wtedy kształtują się powoli mięśnie kręgosłupa, jednak ruchy dziecka widoczne są jedynie na USG. Ruchy dziecka, które możemy w jakikolwiek sposób poczuć, tworzą się dopiero między 18 a 24 tygodniem życia płodowego. W owym czasie ruchy dziecka są bardzo delikatne. Dopiero pod koniec drugiego trymestru można poczuć silniejsze kopanie czy ruchy dziecka w brzuchu.

Ruchy dziecka w brzuchu są efektem jego zdrowia i prawidłowego rozwoju.

Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu?

Jeśli Twoje dziecko nie jest skore do ruchów w brzuchu, przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Są dzieci mniej lub bardziej skore do ekspresji, jednak stres z pewnością nie jest dobry ani dla Ciebie, ani dla dziecka. Dziecko w brzuchu bardzo źle reaguje na nerwy matki, tak samo jak na wszelkie używki czy złą dietę.

Ruchy dziecka należy pobudzać przede wszystkim delikatnie. Możesz do dziecka mówić (co prawda zmysł słuchu kształtuje się u dziecka około 24 tygodnia ciąży, jednak dźwięki dochodzić mogą do malca już dużo wcześniej, za pomocą fal wyłapywanych przez środowisko płynu owodniowego). Dlatego już od początku ciąży warto mówić do dziecka i puszczać mu spokojną muzykę. Oprócz tego możesz głaskać brzuch i delikatnie go opukiwać, co ma na celu nawiązywanie kontaktu z dzieckiem. Pomaga także częste pływanie i delikatne ćwiczenia w basenie.

Jak dbać o siebie w ciąży?

Dbanie o siebie w czasie ciąży jest bardzo ważne zarówno dla dziecka, jak i dla przyszłej mamy. Odpowiednia ilość snu, dobra dieta i delikatne ćwiczenia pomogą zarówno Tobie, jak i maluchowi dobrze się rozwijać. Przede wszystkim warto pamiętać o regularnych wizytach u lekarza i wykonywaniu badań kontrolnych.

Równie ważna w ciąży jest psychika. Stres bardzo wpływa na zdrowie i rozwój dziecka, dlatego w czasie ciąży warto zadbać o komfort psychiczny. Odpowiedni odpoczynek, medytacja, słuchanie relaksującej muzyki i ruch na świeżym powietrzu są absolutnie wskazane niemal przez cały okres trwania ciąży.

1 Napisz wiadomość
  1. dora 3 lata ago
    Reply

    Ten czas między 18. a 24. tygodniem jest umowny. Ja w 27. nic nie czuję, a ponoć ciąża rozwija się dobrze, także nie martwcie się dziewczyny 🙂

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też