Od kiedy dziecko siada, raczkuje, chodzi…?

single-image

Rozwój dziecka składa się z wielu etapów, które są mniej lub bardziej zauważalne dla otoczenia, jednak każdy z nich ma bardzo duże znaczenie. Rodzice niemowląt, w pierwszych miesiącach ich życia największą uwagę zwracają zwykle na rozwój motoryczny i cieszą się każdą nowo zdobyta umiejętnością, która przybliża dziecko do samodzielnego przemieszczania się. W jakim wieku dziecko zaczyna siadać, raczkować i chodzić?

Jak rozwija się dziecko w pierwszym roku swojego życia?

Pierwszy rok życia dziecka to czas niezwykle intensywnego rozwoju. Mały człowiek rośnie w niesamowitym tempie, zwiększając swoją masę nawet czterokrotnie, do tego zdobywa mnóstwo zupełnie nowych umiejętności. W pierwszych tygodniach życia noworodek niewiele widzi, do tego nie potrafi panować nad swoim ciałem, jest totalnie bezbronny i całkowicie zależny od swoich opiekunów. Pod koniec pierwszego roku życia dzieci bardzo często stawiają już pierwsze kroki, są komunikatywne i posiadają wiele całkiem sprawnie opanowanych umiejętności.

Rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia można obserwować na wielu płaszczyznach. Rozwój motoryczny opiszemy w dalszej części artykułu, warto jednak wspomnieć także o innych kwestiach, takich jak np. rozwój mowy. Choć niezwykle rzadko zdarza się, żeby dziecko potrafiło mówić mając rok, to bez trudu można zauważyć, jak się do tego przygotowuje. Już w ciągu pierwszych trzech miesięcy można usłyszeć wydawane przez nie dźwięki, a w okolicy 4 miesiąca życia maluchy zaczynają się głośno śmiać. W tym czasie uczą się wypowiadać też pierwsze głoski wargowe, następnie sylaby. Już przed ukończeniem roku dzieci wypowiadają najprostsze słowa, takie jak mama, baba, czy tata.

Etapy rozwoju motorycznego dziecka

Przygotowania do tego, aby usiąść, raczkować, a następnie chodzić zaczynają się tak naprawdę od pierwszych dni życia, kiedy to dziecko zaczyna poruszać swoimi kończynami, wzmacniając w ten sposób mięśnie i nabierając coraz większej świadomości swojego ciała. Pierwszym przełomowym momentem jest chwila, gdy zaczyna podnosić główkę i coraz dłużej utrzymuje ją w górze.

Większość dzieci zaczyna siadać między 5 a 6 miesiącem życia. W tym czasie też bardzo często maluchy zaczynają się przemieszczać raczkując. Około 7-8 miesiąca podejmowane są pierwsze próby wstawania, niektóre niemowlęta zaczynają już stawiać pierwsze kroki przy meblach. Etap chodzenia z podparciem może trwać nawet kilka miesięcy. Pierwsze urodziny to umowny moment, w którym wiele dzieci potrafi już samodzielnie chodzić, jednak należy pamiętać, że rozwój motoryczny, podobnie jak inne sfery rozwoju, to kwestia bardzo indywidualna.

Co robić jeśli dziecko nie raczkuje?

Niektóre dzieci pomijają etap raczkowania. Niektóre zamiast tego pełzają, używając do tego rąk, inne od razu przechodzą z siadu do chodzenia. Teoretycznie nie jest to nic strasznego, jednak warto wiedzieć, że raczkowanie, czyli ruchy naprzemienne kończyn mają duży wpływ na rozwój mózgu, dlatego też należy wspierać dzieci i zachęcać je do raczkowania.

1 Napisz wiadomość
  1. Makarena 2 lata ago
    Reply

    Mojemu dziecku zajęło ponad półtora roku, zanim zaczęło stawiać pierwsze kroki. Bałam się właśnie dlatego, że mówi się, iż dzieci w tym wieku powinny już chodzić. Na szczęście trafiłam na fajną lekarkę, która powiedziała mi, że czasem tak jest, wszystko jest indywidualne. Teraz Lenka jest już w przedszkolu i jako pierwsza z grupy nauczyła się czytać:))

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też