Jak dbać o dziecko w czasie ciąży?

single-image

Ciąża to trudny i bardzo ważny czas dla każdej przyszłej mamy. W tym okresie organizm się zmienia, ciało dostosowuje się do nowego mieszkańca, którego później będziemy musieli wypuścić na świat. Dbając w czasie ciąży o siebie, dbamy jednocześnie o dom dla naszego maluszka.

Jak dbać o zdrowie w ciąży?

Ponieważ ciąża jest czasem, kiedy ciało kobiety funkcjonuje w specjalny sposób, ważne jest, aby dostarczyć organizmowi wszelkich potrzebnych wzmocnień, które pozwolą proces ciąży przejść bezpiecznie. Dbanie o siebie jest jednocześnie dbaniem o dziecko, które połączone jest z naszym organizmem.

Podstawą w ciąży są wszelkie profilaktyczne badania. Pierwsze badanie wykonuje się u ginekologa, żeby w ogóle potwierdzić ciążę (testy nie dają stuprocentowej pewności). Jest kilka badań, które w ciąży są obowiązkowe, jak badanie grupy krwi i czynnika Rh, badanie moczu oraz określenie poziomu glukozy. Jednym z najważniejszych badań w ciąży jest także badanie w kierunku wykluczenia wirusa HIV i wirusowego zakażenia wątroby typu C.

Badań jest wiele, co jakiś czas należy także wykonywać USG brzucha. Dzięki niemu będziesz mogła zobaczyć, jak Twoje maleństwo rozwija i czy jego wzrost jest prawidłowy.

Jak zadbać o kontakt z dzieckiem w ciąży?

Podczas całej ciąży bardzo ważne jest utrzymywanie kontaktu z dzieckiem. Można to robić poprzez dotyk, a także mówienie, czy śpiewanie do brzucha. O ile zmysły dziecka wykształcają się z biegiem ciąży, o tyle niektóre sygnały może ono wychwytywać już we wczesnym życiu płodowym. Przykładowo fale dźwiękowe dochodzą do płodu poprzez środowisko płynu owodniowego, za pomocą drgań. Ważne jest więc w tym czasie słuchanie spokojnej, relaksującej muzyki oraz mówienie do dziecka spokojnym głosem.

O czym jeszcze warto pamiętać w czasie ciąży?

Ciąża to dla wielu kobiet stres, więc bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiedni relaks i zdrową dietę. Dziecko bardzo łatwo wyczuwa nastroje matki, które niejako wsiąkają w niego jak w gąbkę. Jeśli jesteś zestresowana lub czujesz się źle, warto więc znaleźć sposób na to, aby się zrelaksować.

W czasie ciąży należy zadbać o odpowiednią ilość snu oraz ruchu. Nie należy się przemęczać, ale wszelkie spacery oraz ćwiczenia rozluźniające są wskazane. Ilość i intensywność ćwiczeń należy oczywiście dostosować do naszego stanu oraz stopnia zaawansowania ciąży.

Dieta w ciąży powinna być jak najbardziej różnorodna – smaki są możliwe do wychwycenia już dla małego płodu, ponieważ obecne są one w płynie owodniowym. Im większe ich spektrum, tym przyszłe niemowlę będzie bardziej przygotowane na różne smaki. Jednak Twój organizm sam najprawdopodobniej podpowie Ci, co jeść w tym czasie.

1 Napisz wiadomość
  1. Helena 2 lata ago
    Reply

    Należy ćwiczyć, ale nie przemęczać się. Nawet sam spacer może służyć jako trening. Dodatkowo odpowiednia dieta, wysypianie się to podstawa 🙂

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też