Ciąża mnoga – co warto wiedzieć na temat bliźniaków i wieloraczków?

single-image

Oczekiwanie na narodziny dziecka wiążą się z ogromną radością i szykowaniem przestrzeni dla niego dedykowanej. Co jednak, gdy na świat ma przyjść nie jedno, ale dwoje dzieci? A może nawet i troje lub więcej? Wówczas szczęście jest zwielokrotnione, ale pojawia się także więcej obaw. Jak się przygotować na poród mnogi? Co warto wiedzieć o bliźniakach?

Jakie są szanse na ciąże mnogą?

Ciąże mnogie występują znacznie rzadziej w stosunku do ciąż pojedynczych. Gdy już do tego dochodzi, zazwyczaj więcej rodzi się bliźniaków, niż trojaczków, czworaczków itd. Ciąże bliźniacze stanowią około 1,5% wszystkich ciąż, a szansa na większą ilość dzieci zmniejsza się wraz z kolejnym dzieckiem (trojaczki to 0,015% wszystkich ciąż, czworaczki – 0,00019%). Mniej więcej 1 na 80 ciąż okazuje się być bliźniaczą i z biegiem czasu ta tendencja rośnie.

Szansa na urodzenie bliźniąt zwiększają się wśród kobiet po 35 roku życia, a także tych, które mają za sobą już co najmniej 3 porody, nadwagę, a także zachodzą w ciąże na krótko po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej oraz stosują preparaty na stymulację owulacji.

Warto także zwrócić uwagę na występowanie bliźniąt i wieloraczków w rodzinie – jeżeli takie przypadku występują, szansa na to, że my urodzimy bliźnięta także jest większa. Oczywiście reguły nie ma, tak samo jak nie da się zaplanować zajścia w ciąże bliźniaczą.

Jakie rodzaje bliźniąt wyróżniamy?

Na pewno każdy z nas kojarzy bliźnięta jednojajowe oraz dwujajowe. Czym się wyróżniają? Bliźnięta jednojajowe, inaczej zwane jednozygotycznymi pojawiają się wówczas, gdy zostaje zapłodniona przez jeden plemnik pojedyncza komórka jajowa, ale nastąpił podział zygoty, przez co powstały dwie identyczne struktury. Dzieci takie są tej samej płci i wygląd mają niemal identyczny.

W przypadku bliźniąt dwujajowych, czyli dwuzygotycznych, sytuacja wygląda nieco inaczej. Dochodzi do tego wówczas, gdy dwie komórki jajowe zostają zapłodnione przed dwa plemniki. Dzieci z takiej ciąży mogą być, choć nie muszą różnej płci, a ich podobieństwo jest takie, jak w przypadku rodzeństwa z dwóch różnych ciąż.

Niemowlęta bliźniaki

Zagrożenia związane z ciążą mnogą

Ciąża mnoga, zarówno bliźniacza, jak i każda inna ciąża z większą ilością dzieci traktowana jest, jako ta z podwyższonym ryzykiem. Co za tym idzie, przyszła matka spodziewająca się bliźniąt zostaje otoczona bardziej troskliwą opieką medyczną, a także jest zobowiązana do częstszych wizyt w gabinecie lekarskim. Zazwyczaj też ciąże bliźniacze kończą się przedwczesnym porodem, dlatego też należy się do tego przygotować szybciej niż w przypadku ciąży pojedynczej.

Choć ciąża mnoga nie wyklucza porodu naturalnego, zazwyczaj kończy się ona cesarskim cięciem. Dlaczego? Rzadko się zdarza, by każde z dzieci było ustawione główkowo, a to oznacza, że taki poród byłby utrudniony i ryzykowny.

Jakie dolegliwości wiążą się z ciążą mnogą?

Ciało kobiety dostosowane jest do zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa przede wszystkim jednemu dziecku, co za tym idzie, ciąża mnoga jest pewnym ewenementem w naturze. Kobieta spodziewająca się bliźniąt, trojaczków czy większej ilości dzieci musi się też liczyć z tym, że jej dolegliwości w trakcie ciąży będą zwielokrotnione. Na pewno mdłości i wymioty będą występować częściej i mogą być bardziej intensywne. To samo dotyczy się także innych ciążowych przypadłości jak zgaga, zaparcia, hemoroidy czy żylaki. Bliźnięta to także większy ciężar, który kobieta nosi w brzuchu, a więc i większe problemy z obrzękiem nóg oraz bólami kręgosłupa. Dlatego w tym czasie należy o siebie szczególnie dbać.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też