Jak ubrać dziecko na plażę, na słońce, do parku?

single-image

Lato to czas, w którym można przez większą część dnia przebywać z dzieckiem na dworze. Świeże powietrze dobrze wpływa na malucha, a zabawa poza domem stymuluje rozwój psychiczny, wpływa pozytywnie na kondycję oraz zwiększa apetyt. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio ubrać dziecko na słoneczną pogodę. W poniższym artykule podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać.

Jak ubrać dziecko na plażę?

W tym miejscu przeważnie pada pytanie o to, czy jest w ogóle sens, ubierać dziecko idąc na plażę i czy nie lepiej pozwolić mu biegać na golaska? Otóż zdecydowanie należy malucha ubrać. Dziewczynkę w strój kąpielowy, a chłopca w kąpielówki. Miejsca intymne dzieci powinny być zakryte, gdyż są to strefy wrażliwe i delikatne, które trzeba chronić przed otarciami, zanieczyszczeniami i bakteriami. Coraz częściej na plaży można spotkać psy przenoszące drobnoustroje i zarazki, mogące zagrażać zdrowiu dziecka. Poza tym maluch, który jeszcze nie woła, że zrobił „be” do pieluszki, gdy będzie biegać z gołą pupą może zrobić przykrą niespodziankę swoim rodzicom.

Ubierając malucha na plażę, nie kieruj się modą, tylko wygodą dziecka. Ubranka muszą być przewiewne i w jasnych kolorach. Powinny być łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu. Priorytetowo musi być nakrycie głowy. Może być czapeczka, kapelusik lub bawełniana chustka. Nie wolno zapominać o smarowaniu dziecka kremem z filtrem. Należy to zrobić zarówno przed wyjściem, jak i będąc na plaży. Jeśli dziecko często wchodzi do wody, krem się zmywa, dlatego trzeba ponownie nacierać dziecko kremem, aby ochrona przed promieniami słonecznymi nie spadła.

Małe dziecko w słomianym kapeluszu

Jak ubierać dziecko na spacer?

Przed wyjściem z dzieckiem na dwór należy sprawdzić, jakie dokładnie warunki panują na zewnątrz oraz jakie są prognozy na dany dzień. Lato lubi płatać figle i w ciągu jednej chwili może rozpętać się burza czy zerwać gwałtowny wiatr. Trzeba być przygotowanym na każdą sytuację i mieć w pogotowiu zapasowe ubranka. Nie wychodź z dzieckiem, jeśli na termometrze jest temperatura ponad 30 stopni Celsjusza, gdyż taki wskaźnik jest dla niego niebezpieczny. Optymalna temperatura to ta oscylująca między 20 – 25 stopni. Na spacer wybierz się rankiem do godziny 10 i ewentualnie jeszcze po południu po godzinie 17. W tych godzinach temperatury są nieco lżejsze i słońce nie daje tak mocno w kość.

Wybierając ubranka na spacer, zrezygnuj z tych zrobionych z tworzyw sztucznych, jeansów, z metalowymi klamrami czy guzikami. Te mogą się nagrzewać i poparzyć skórę dziecka, a sztuczne materiały nie przepuszczają powietrza, przez co dziecko będzie się szybko i dużo poci. Tkaniny mają być przewiewne i oddychające. Najlepiej sprawdzi się bawełna albo len.

Dziecko ubierz tak, aby było mu wygodnie. W przypadku chłopców nie ma większego problemu, gdyż potrzebują jedynie spodenek i koszulki Natomiast dziewczynki nie ubieraj w sukienkę, jeśli wiesz, że będzie szalała na placu zabaw, gdyż może jej w tym przeszkadzać. Lepiej postaw na wygodne, krótkie spodenki i przewiewną bluzeczkę. Zawsze miej pod ręką bluzkę z długim rękawem, gdyby nagle zmieniła się pogoda. Dla maluszków jeżdżących jeszcze w wózku miej przygotowany kocyk albo pieluszkę tetrową, gdyby nagle się zachmurzyło i zrobiło chłodno.

Zawsze pamiętaj o skarpetkach do butów, mogą to być bawełniane stopki. Nie pozwalaj dziecku biegać w butach bez skarpetek. Noga w bucie się poci i w efekcie mogą powstać bolesne otarcia. Te dzieci, które jeszcze nie chodzą i siedzą jeszcze w wózku, mogą mieć gołe stopy. Pamiętaj oczywiście o nakryciu głowy oraz posmarowaniem dziecka przed wyjściem kremem z filtrem.

2 komentarze
  1. jadźka 2 lata ago
    Reply

    Kluczowe słowo jest w tytule: jak ubrać? Nie wiedzieć czemu wśród wielu ludzi pokutuje stwierdzenie, że dzieci się na plażę rozbiera! Przecież słońce jest tak szkodliwe! Dzisiaj da się kupić świetne ubranka z filtrem UV.

  2. Cam 2 lata ago
    Reply

    Najważniejsze to UBRAĆ, bo jak widzę nagie maluszki w miejscach publicznych to przechodzą mnie ciarki…

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też