Pokój ucznia różni się znacząco od pokoju przedszkolaka. Dziecko, gdy idzie do szkoły potrzebuje nie tylko przestrzeni do zabawy, ale też i do nauki. Co za tym idzie, gdy nasz maluch szykuje się do pójścia do pierwszej klasy, jego pokój także należy odpowiednio przygotować. O czym warto pamiętać? Jak należy urządzić pokój dla ucznia?
- Czym kierować się urządzając pokój dla ucznia?
- Jakie meble do pokoju ucznia?
- Jakie oświetlenie do pokoju ucznia?
- Jakie dodatki do pokoju ucznia?
Czym kierować się urządzając pokój dla ucznia?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko w wieku szkolnym ma zupełnie inne potrzeby niż maluch w przedszkolu. Obowiązki, które go czekają wymagają także odpowiedniego przygotowania jego najbliższej przestrzeni, czyli pokoju, w którym nie tylko śpi i się bawi, ale także będzie się w nim uczyć oraz dokonywać nowych odkryć.
Najważniejsze jest to, by pokój ucznia był urządzony praktycznie i by w ten sposób ułatwić mu podejmowanie wyzwań szkolnych. Jednocześnie nadal jest to dziecko, a co za tym idzie, pokój ucznia powinien stwarzać warunki nie tylko do nauki, ale i zabawy.
Jakie meble do pokoju ucznia?
Kwestią, która zapewne rozważana jest jako pierwsza przez wszystkich rodziców to wybór odpowiednich mebli. Absolutnie obowiązkowe w pokoju ucznia są biurko oraz odpowiednio dopasowane krzesło. Jeżeli chodzi o biurko, powinno być ono dostosowane do wieku i wzrostu dziecka, najlepiej też sprawdzają się te wykonane z drewna. Warto by miało ono szuflady czy szafkę, gdzie maluch będzie mógł chować najważniejsze przybory szkolne.
Krzesło także jest bardzo ważne – to na nim uczeń będzie siedział odrabiając zadania domowe. Istotne jest to, by zapewnić dziecku wygodę, powinno mieć więc dobrze dopasowane oparcie oraz regulację wysokości.
Co jeszcze się przyda w pokoju dziecka? Przydatne będą też jakieś szafki, półki czy biblioteczka, gdzie uczeń będzie mógł przechowywać książki, zeszyty i wszystkie akcesoria związane ze szkołą i nie tylko.
Jakie oświetlenie do pokoju ucznia?
W trakcie nauki, ale i zabawy także, bardzo istotne jest odpowiednie oświetlenie. Gdy dziecko siedzi przy biurku, niezależnie od tego czy się uczy i odrabia zadania, czy może rysuje i wykleja, lampka biurkowa jest gadżetem niezbędnym. Warto też zwrócić uwagę na to, jak jest ostawiona – jeżeli dziecko jest praworęczne, lampka powinna być z lewej strony, przy leworęcznych dzieciach – z prawej. Dobrze też jeżeli biurko będzie blisko okna, tym samym zapewni się maksymalnie jak najwięcej światła naturalnego.
Jakie dodatki do pokoju ucznia?
Dodatki w pokoju dziecka także nie pozostają bez znaczenia, choć może nie są aż tak istotne jak pozostałe kwestie wymienione wyżej. Mimo to mają one ważne zadanie, to znaczy tworzyć przyjazną do nauki i zabawy atmosferę. Dziecko powinno się czuć dobrze w pokoju, a więc wesołe kolory, zasłony czy wykładzina dywanowa sprawią, że będzie po prostu o wiele przytulniej.
Jeżeli dziecko interesuje się czymś szczególnie, można postawić też na dodatki tematyczne. Na przykład, jeżeli zafascynowane jest geografią, oryginalna fototapeta z rozrysowaną mapą świata będzie dla niego wprost idealna. Nauka wcale nie musi się ograniczać tylko do książek, a niewielkie, ale pomysłowe dodatki mogą skutecznie zachęcić malucha do samodzielnego poszerzania swojej wiedzy, dzięki czemu nie będzie to dla niego przykrym obowiązkiem, a przyjemną zabawą i pasją.
Urządzanie pokoju ucznia nie jest takie trudne. Należy zdawać sobie jedynie sprawę z kilku istotnych elementów, a następnie postarać się o dobre przygotowanie. Wówczas nasze dziecko będzie mogło czerpać wiele radości z nauki.