Mundurki szkolne – za czy przeciw? Czy warto wprowadzać mundurki do szkół?

single-image

Mundurki szkolne to powszechne na całym świecie rozwiązanie dla ujednolicenia wyglądu uczniów. Każdy kraj ma własne podejście do tego tematu, a także określa jak uczeń powinien wyglądać w szkole i do tyczy to nie tylko ubrań, ale i fryzur czy biżuterii. Jak sytuacja z mundurkami wygląda w Polsce?

Mundurki szkolne na świecie – norma czy wyjątek?

Dla wielu z nas mundurki szkolne wydają się przestarzałą formą, a po próbie reform szkolnictwa, wprowadzonych przez Giertycha kilkanaście lat temu, mamy dodatkowe wątpliwości z nimi związane. Trzeba jednak pamiętać, że mundurki szkolne występują na całym świecie i to zarówno w szkoła prywatnych, jak i państwowych. Wielka Brytania, Niemcy, Korea, Japonia, Stany zjednoczone, Malezja czy wiele innych krajów to miejsca, gdzie mundurki szkolne można spotkać. Czasem jest to odgórny przepis obowiązujący uczniów w całym kraju, a czasem są to indywidualne zasady konkretnej szkoły. W każdym razie konkluzja jest jedna – mundurki szkole nie są niczym nietypowym i rzadko spotykanym, to norma obowiązująca w wielu krajach świata.

pokrewne:  Ubrania do szkoły, co zamiast mundurka? Jak ubierać dziecko do szkoły?

Co z mundurkami szkolnymi w Polsce?

Kilka lat temu dość nieudana reforma szkolnictwa autorstwa Romana Giertycha pokazała jaki mamy stosunek do mundurków szkolnych. Obowiązywały one wszystkich uczniów szkół w Polsce bardzo krótko i szybko odeszło się od nich z wyraźną ulgą rodziców, dla których była to kłopotliwa sprawa. Zwłaszcza że każda szkoła samodzielnie ustalała wygląd mundurków, a te mogły być różne. Jeżeli dopuszczali określone wzory i oznaczenia, wówczas wiązało się to niemałym wydatkiem. Niektóre szkoły szły bardziej na rękę uczniom i nauczycielom i określali dopuszczalne barwy (np. ubrania w kolorze niebieskim/granatowym), co pozwalało na większą dowolność.

Obecnie mundurki szkole nie są obowiązkowe, choć zdarza się, że poszczególne szkoły tego wymagają i nie dotyczy to tylko szkół prywatnych, ale i niektórych państwowych. Zazwyczaj jednak ograniczają się one do jednolitych barw strojów, a także tarczy szkoły przyczepionej do ubrania.

Dziewczynka w szkole

Jakie są zalety mundurków szkolnych?

Wbrew temu, co pewnie niektórzy sądzą, mundurki szkolne mają sporo zalet, które przemawiają na ich korzyść. Jednolity strój uczniów pomaga przede wszystkim tym dzieciom, które są w gorszej sytuacji materialnej, dzięki czemu nie będą się one czuć gorzej w stosunku do pozostałych rówieśników. Inna kwestia to poczucie wspólnoty – jednolite stroje jasno mówią, do jakiej szkoły się chodzi i z kim się chodzi, a to sprawia, że bardziej identyfikują się ze szkołą. Inna kwestia to ograniczenie swobody ubioru dzieci, które w pewnym wieku mogą wręcz przesadzać ze strojem, nawet pomimo jasno określonych zasad w regulaminie szkoły. Poza tym trzeba przyznać, że mundurki szkolne są bardzo praktyczne – przy szykowaniu się do szkoły nie trzeba tracić zbyt wiele czasu na szukanie ubioru, a do tego niezależnie od okoliczności, będą one zawsze pasować.

pokrewne:  Ubrania do szkoły, co zamiast mundurka? Jak ubierać dziecko do szkoły?

Jakie są wady mundurków szkolnych?

Zalety mundurków zostały już wymienione, jakie są więc wady? Jeżeli szkoła dopuszcza jeden wzór mundurka dla każdego ucznia, najczęściej konieczne jest zakupienie odpowiedniego zestawu, a to mimo wszystko wiąże się z pewnym dodatkowym wydatkiem, zwłaszcza, że dziecko może ubranie zniszczyć czy po prostu z niego wyrosnąć. Widać to szczególnie wśród dzieci w podstawówce – gdzie praktycznie co roku konieczny będzie zakup nowego mundurka.

Ich zaleta, czyli ujednolicenie stroju uczniów jest też ich wadą, ponieważ w pewien sposób ogranicza indywidualność uczniów, a w przypadku starszych nastolatków może być to bardzo problematyczne, szczególnie gdy poprzez strój chcą wyrazić swoją osobowość, a mundurek im na to nie pozwala. Dla wielu osób wprowadzenie jednolitych strojów to także wprowadzanie sztucznej równości, gdzie ich zdaniem w społeczeństwie wcale nie wszyscy są sobie równi

Mundurek szkolny to dobry czy zły pomysł?

To już zależy od naszego podejścia. Mundurki mogą się nam podobać albo i nie. Trzeba jednak pamiętać o jednym – bardzo wiele będzie tutaj zależało przede wszystkim od dyrekcji danej szkoły, która prowadzi obowiązek mundurków, albo i tego nie zrobi. My sami też nie jesteśmy siłą przywiązani do danej szkoły i zawsze można wybrać taką, w której mundurków nie ma. Wybór więc zależeć będzie tylko i wyłącznie od nas.

pokrewne:  Ubrania do szkoły, co zamiast mundurka? Jak ubierać dziecko do szkoły?

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też