Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przewożąc dziecko w samochodzie, należy robić to zgodnie z prawem, czyli wykorzystując w celu fotelik samochodowy. Jego wybór powinien być podyktowany względami bezpieczeństwa, które dla nas, jako rodziców, muszą znaleźć się na pierwszym miejscu. Jak prawidłowo przewozić dziecko w samochodzie? Jakie są przepisy?
Dziecko w samochodzie, a przepisy prawa
Jakiś czas temu, przepisy prawa drogowego zostały znowelizowane. Zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami, wszystkie dzieci poniżej 150 cm wzrostu, muszą podróżować w foteliku samochodowym. W praktyce oznacza to, że nawet nastolatkowie i dorośli o niższym wzroście, powinni tak podróżować, co rzecz jasna jest pewnym absurdem. Oczywiście są wyjątki – niższe dzieci, ale posiadające większą masę, przez co nie ma możliwości dopasowania fotelika, nie muszą z nich korzystać i mogą być przypięte tylko pasami.
Jak dobrać fotelik do wieku dziecka?
Zanim zakupi się fotelik samochodowy, należy bardzo dokładnie zapoznać się z dostępnymi modelami i oznaczeniami, aby zrobić to w sposób najbardziej prawidłowy. Liczyć będą się tutaj suche fakty, które zagwarantują pełne bezpieczeństwo w trakcie jazdy.
Foteliki mają proste oznaczenia grup, pierwszą z nich jest 0+ czyli z przeznaczeniem dla dzieci o wadze 0 – 13 kg. Dla nieco starszych najlepiej wybrać foteliki z grupy I dla wagi od 9 do 18 kg, czyli dla maluchów w wieku 3 – 4 lata. Dla starszaków i nastolatków powinno się z kolei wybierać foteliki z grupy II/III z przeznaczeniem dla wagi od 15 do 36 kg. Na rynku dostępne są jeszcze foteliki uniwersalne, czyli z grupy I/II/III (9 – 36 kg), które zaliczają się do produktów o wyższej jakości, jak i możliwości dostosowania wielkości do dziecka. Dzięki regulacjom fotelik rośnie wraz z maluchem.
Jak przewozić dziecko w samochodzie?
Jak wiemy, fotelik to podstawa, ale gdzie powinno się go umieszczać? Według badań najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie jest tylna kanapa, a konkretnie jej środkowa część. Jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania w nim fotelika, drugim najlepszym miejscem jest to znajdujące się tuż za siedzeniem pasażera, czyli z prawej strony. Zdecydowanie nie powinno się ich montować za fotelem kierowcy, chyba że mamy więcej dzieci. Tak samo jak nie zaleca się wożenia dzieci z przodu tuż obok kierowcy. Wyjątkiem mogą być foteliki montowane tyłem.
Jaki fotelik do jazdy – przodem czy tyłem?
Najbardziej zalecane są foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, szczególnie w przypadku młodszych dzieci. Dzieje się tak, ponieważ w momencie ewentualnej kolizji, głowa i kark dziecka są lepiej chronione. Niemowlęta mają nieco inną budowę ciała niż dzieci starsze i dorośli, przez co ich głowy są bardziej narażone na przeciążenia. Zaleca się, żeby formę podróży tyłem kontynuować co najmniej do 4 roku życia dziecka. Starsze dzieci z powodzeniem mogą korzystać z fotelików do jazdy przodem.
Na co zwracać uwagę kupując fotelik samochodowy?
Niezależnie od tego czy przewozi się noworodka, czy starsze dziecko, dobrze dobrany fotelik to podstawa. Zaleca się przy tym zakup nowego, ponieważ używane często są już wyrobione przez inne dziecko, co za tym idzie dopasowane do innego ciała. Dodatkowo starsze modele fotelików nie są już tak bezpieczne, jak obecnie produkowane. Kupując nowy fotelik, należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak atesty (ADAC, ECE44 i i-Sieze), a także system zapięcia. Fotelik powinien być też dostosowany do danego samochodu. Przydatne może być też zabezpieczenie boczne, obrotowa podstawa, umożliwiająca na czas zapinania odwrócenia fotelika, regulowany zagłówek, czy wyprofilowana wkładka dla niemowlaka. Sposób montażu też jest istotny, najlepiej gdyby był to obecnie najbezpieczniejszy standard, czyli ISOFIX.
Najbardziej dziwi mnie to, że rodzice oszczędzają na fotelikach dla dzieci w każdym wieku. Chyba nie są do końca świadomi, ze dobrze dobrany model może na prawdę uratować ich dziecko…