Jak ubrać dziecko na spacer jesienią, zimą?

single-image

Ubieranie dziecka na spacer spędza sen z powiek wielu rodzicom, szczególnie malutkich dzieci. Jeśli, tak jak większość, zastanawiasz się, jaki strój będzie odpowiedni, czytaj dalej i zmień spacery w przyjemność.

Dlaczego warto wychodzić z dzieckiem na spacer?

Spacery z dziećmi są bardzo ważne i mają ogromny wpływ na ich odporność. Specjaliści podają, że niezależnie od panujących warunków pogodowych, najmłodsi powinni przebywać na zewnątrz co najmniej 2 godziny dziennie. Hartowanie nie tylko uodparnia na różne choroby, ale także zwiększa apetyt maluchów.

Oprócz wychodzenia z dzieckiem na spacer, nie można zapominać także o odpowiednio częstym wietrzeniu mieszkania. Jesienią i zimą należy to robić 3 razy dziennie, przez około kwadrans. Ostatnie wietrzenie najlepiej zrobić przed położeniem dziecka do łóżka. Zapewni mu to spokojny i komfortowy sen.

Jak ubrać dziecko na spacer jesienią?

Ubierając dziecko na spacer jesienią, należy zwrócić uwagę nie tylko na temperaturę panującą za oknem, ale wziąć pod uwagę również wiatr i mogące wystąpić opady. Przydatne są aplikacje pogodowe, które wskazują na odczuwalną temperaturę, a to znacznie ułatwia wybór odpowiedniego ubrania na spacer. Jesień ma to do siebie, że może być praktycznie upalna, albo przypominająca zimę. Dlatego nie należy sugerować się porą roku ani miesiącem, a faktycznymi warunkami za oknem.

Oprócz samych warunków należy wziąć pod uwagę również wiek dziecka. Noworodek leżący w wózku, będzie potrzebował dodatkowego okrycia, podczas gdy biegający kilkulatek zadowoli się cienką bluzą lub kurteczką. Dobrym sposobem jest również sprawdzanie na bieżąco czy dziecku jest ciepło, czy zimno. Zawsze sprawdzamy to na karku pociechy, jeśli jest zimny, zakładamy dodatkową warstwę odzieży, jeśli spocony, można coś zdjąć. Ubieranie na cebulkę jest doskonałym pomysłem.

Nie sugerujmy się temperaturą rączek, dzieci nie mają odpowiednio wykształconej termoregulacji, stąd można odnieść wrażenie, że mają zimne rączki, dziecko marznie, a wcale nie musi tak być. Doprowadzanie do sytuacji, w której dziecko będzie miało ciepłe ręce może więc skończyć się dla niego nieprzyjemnym przegrzaniem.

Jak ubrać dziecko na spacer zimą?

Spacer zimą również ma wiele prozdrowotnych właściwości. Pamiętajmy jednak, żeby wychodząc na niego nie zabierać pociechy przy okazji na zakupy. Zmiana temperatur jest bardzo nieprzyjemna i niewskazana dla maluchów.

Zimą również stawiamy na warstwy i ubiór na cebulkę. Co ważne, jeśli na dworze panują niskie temperatury, musimy dopilnować, żeby nasze dziecko miało na głowie czapkę, nosiło też szalik i rękawiczki. Oprócz praktyczności ubrań dobrze wiedzieć, w jakim stylu ubierać niemowlę, dziecko, nastolatka, tak aby zakładane ubrania cieszyły naszego malucha.

Zimą ubranie warstwowe jest kluczowe, do zapewnienia maluchowi komfortowego ciepła. Postawmy zatem na rajstopy i spodnie, zamiast grubych, sztywnych i ocieplanych kombinezonów krepujących ruchy. Dobrym pomysłem jest też bielizna termoaktywna, której nie czuć przy noszeniu, a pozwoli na zimowe spacery nawet podczas większych mrozów.

Na taką bieliznę można bezpośrednio założyć bluzę lub sweter i na to dopiero kurtę albo płaszczyk. Ważne są również buty, koniecznie nieprzemakalne i na małym obcasie, zapewniającym ciepło i odpowiednie skarpety.

Odpowiedni ubiór jest kluczowy w wychodzeniu na spacer z dzieckiem. Pozwala na osiągnięciu maksymalnych korzyści z przebywania na świeżym powietrzu, przy zachowaniu ciepła, wygody i komfortu. A Ty jak ubierasz swoje dziecko?

3 komentarze
 1. Papaja4 1 rok ago
  Reply

  No ja nie jestem za takim „hartowaniem” dziecka, ale spacerki na pewno są pożyteczne. Jak jest zimno, to zostajemy w domu, albo BARDZO ciepło się ubieramy! Pamiętajcie, nie ma co ryzykować

 2. Alina 1 rok ago
  Reply

  Zawsze mam problem z ubraniem dziecka na zimowy spacer. Łapię się na tym, że ubieram go za grubo, ale co zrobić, nie chcę, żeby synek zmarzł i miał się rozchorować. W tym sezonie kupiłam odzież termoaktywną i będziemy testować czy się sprawdzi 😉

 3. Mamamama 1 rok ago
  Reply

  A ja polecam hartowanie. Przecież dziecko nie musi biegać w samych majtach przy -20, ale nie trzeba go przegrzewać. Jak widzę jak niektóre dzieci są poubierane to aż mi słabo

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też