Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak rozwija się wzrok u dziecka?

single-image

Wzrok u ludzi zaczyna rozwijać się już w 7 tygodniu życia płodowego. Wtedy pojawiają się zawiązki oczu, a następnie zaczynają rosnąć powieki. Na pierwsze bodźce, takie jak silny strumień światła, zaczynamy reagować już w 25 tygodniu życia w brzuchu mamy. Następnie wykształca się siatkówka, a my uczymy się otwierać oczy. Rodząc się, widzimy więc otaczający nas świat, jednak początkowo jest on bardzo niewyraźny i pozbawiony kolorów.

Jak rozwija się wzrok u dziecka?

Skoro wiemy już, jak rozwija się wzrok w okresie życia płodowego, to teraz należy przyjrzeć się temu, co dzieje się po urodzeniu. Niektórzy myślą, że świeżo narodzone dziecko nie widzi zupełnie nic, nie jest to jednak prawda. Trzeba natomiast przyznać, że jest to najsłabiej rozwinięty zmysł u noworodków, a wynika to z faktu, że w okresie życia płodowego nie miał możliwości się rozwinąć, głównie z powodu otaczającej go ciemności.
Noworodki są w stanie zobaczyć w miarę wyraźnie obiekty znajdujące się w odległości 20-30 cm od ich głowy, dalszy plan jest na początku bardzo rozmazany. Ponadto w pierwszych tygodniach życia niemowlęta zauważają tylko silne kontrasty oraz proste duże wzory. Oznacza to, że dziecko nie jest w stanie dostrzec żadnych szczegółów, w związku z czym umieszczanie w jego pobliżu kolorowych, wzorzystych przedmiotów nie ma sensu z punktu widzenia rozwoju ich wzroku.
Ciekawym odkryciem jest to, że noworodki nie mają zdolności widzenia przestrzennego, co oznacza, że nie potrafią określić który przedmiot znajduje się bliżej, a który dalej. Niemowlę do pewnego momentu widzi świat w dwóch wymiarach.

Rozwój wzroku po 1. miesiącu życia

Zmysł wzroku rozwija się bardzo intensywnie w pierwszych miesiącach życia. Jest to niezwykle ważne, gdyż coraz wyraźniejsze widzenie umożliwia dziecku nie tylko rozpoznawać otoczenie, ale również nawiązywać relację z opiekunami. Do trzeciego miesiąca życia pole widzenia powiększa się do 60 cm, ponadto maluch zaczyna dostrzegać szczegóły twarzy rodziców. Twarz mamy, którą widzi najczęściej, jest dla niego niczym pierwsza książka, z której uczy się rozpoznawania emocji i tego, jak zmienia się mimika. W tym czasie większość dzieci zaczyna odpowiadać uśmiechem na uśmiech.
Bardzo ważnym etapem rozwoju jest moment, w którym dziecko zaczyna śledzić wzrokiem przedmiotu znajdujące się w ruchu. Po trzecim miesiącu życia niemowlę zaczyna widzieć przestrzennie, rozróżniać kolory oraz rozwija koordynację oko-ręka. Na tym etapie zaczyna rozwijać się również pamięć wzrokowa, dzięki czemu maluch zaczyna rozpoznawać poszczególne osoby z najbliższego otoczenia.
Pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia dziecko doskonali już nabyte umiejętności związane z widzeniem, jego wzrok stale się wyostrza, dostrzega też coraz więcej kolorów.

Jak można wspomagać rozwój wzroku dziecka?

Zastanawiasz się, czy jest coś, co możesz zrobić, żeby wspomóc rozwój wzroku swojego dziecka? Pewnych etapów rozwoju nie da się przyśpieszyć, ale bez wątpienia można pomóc maluszkowi ćwiczyć oczy. Najlepszym sposobem jest umieszczanie w zasięgu jego wzroku książeczek z kontrastowymi obrazkami w kolorach, które na danym etapie rozróżnia, a więc biel, czerń, następnie czerwień. Dobrym pomysłem jest też zawieszenie nad łóżeczkiem maluszka karuzeli, za która będzie on mógł wodzić wzrokiem.

1 Napisz wiadomość
  1. Gaba 3 lata ago
    Reply

    Każde dziecko rozwija się inaczej, ważne tylko, żeby wiedzieć, że w pierwszych miesiącach dzieciaczka trzeba objąć maksymalną troską i opieką<3.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też