Kolki u noworodka. Jak pomóc dziecku w czasie kolki?

single-image

Kolka to częsta niedogodność u niemowląt, która powoduje ból i dyskomfort. Ważne jest, aby w tym czasie podejść do malca z delikatnością i uwagą, oraz możliwie jak najszybciej ulżyć mu w cierpieniu.

Co to jest kolka?

Kolka to powszechnie znany problem. Jest to ból brzucha u niemowląt, charakteryzujący się silnym uciskiem. Do dziś trudno jest określić konkretną przyczyną kolki u dziecka. Twierdzi się, że jest ona efektem rozwijania się układu pokarmowego u niemowląt. Najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania kolki są gazy, które mogą rozpychać i uciskać brzuszek niemowlaka. Kolki są często efektem karmienia i pojawiają się w momencie, gdy dziecko łapczywie pije mleko przy jednoczesnym łapaniu powietrza. Mówi się również o alergiach, na przykład na dietę lub składniki mleka matki, oraz stresie, który objawia się właśnie bólem brzucha u niemowlęcia.

 

Kiedy u dziecka pojawia się kolka?

Pierwsze kolki pojawiają się u niemowlęcia zazwyczaj już około drugiego lub trzeciego tygodnia życia. Jest to bardzo częsta dolegliwość i nie zawsze mamy wpływ na jej pojawienie się. Kolki dają się we znaki najczęściej po południu lub wieczorem, gdy układ pokarmowy dziecka jest już rozbudzony.

Dolegliwości kończą się mniej więcej po ukończeniu przez dziecko trzeciego, najpóźniej piątego miesiąca życia. Dzieje się to naturalnie, gdy z biegiem czasu organizm przyzwyczaja się do funkcjonowania w nowych warunkach, poza środowiskiem brzucha matki.

Jak pomóc dziecku w czasie kolki?

Kolka to dolegliwość, która mija samoistnie po około 3 godzinach. Jest to jednak dla małego dziecka trudne przeżycie, które charakteryzuje się bólem i związanymi z tym napadami płaczu. Dlatego też rodzice i opiekunowie starają się ulżyć maleństwu i pomóc mu jak najłagodniej przejść proces kolki.

Kiedy dziecko ma kolkę, należy w pierwszej kolejności zapewnić mu dużo spokoju i stały kontakt z opiekunem. Dziecko trzeba położyć na brzuszku, lub na swoim przedramieniu brzuchem do dołu. Możesz w tym czasie delikatnie dziecko kołysać. Aby rozluźnić mięśnie, można niemowlę delikatnie gimnastykować, lekko unosząc i zginając nóżki w stronę brzuszka. Ważny jest w tym czasie także czuły kontakt– należy dziecko przytulać i mówić do niego spokojnym głosem. Ma to bardzo ważne zastosowanie także w procesie wzrostu psychicznego dziecka, ponieważ poprzez obecność opiekuna, wzmacnia się jego tolerancja na ból.

Dobrym sposobem jest także zrobienie dziecku ciepłej kąpieli z dodatkiem olejków aromaterapeutycznych. Rozluźni to mięśnie brzucha i sprawi, że ból szybciej minie.

Najważniejszy w przypadku kolki jest jednak kontakt dziecka z dorosłym – pozwala to przejść jeden w pierwszych w życiu procesów bólu w świadomy i bezpieczny sposób.

2 komentarze
 1. Malwinka 3 lata ago
  Reply

  Serce mi się kroi, jak mój synek ma kolkę. Kolejnym razem będziemy próbować kąpieli z olejkami, oby przyniosła ulgę!
  Szkoda tylko, że nie wspomniano, jakie będą dobre i bezpieczne dla maluszka…

 2. Wiki 2 lata ago
  Reply

  Mi pomagają przysiady na kolkę, myślę, czy takie symulowanie ciała jakby robiło przysiady też będzie dobre?

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też