Ubrania do szkoły, co zamiast mundurka? Jak ubierać dziecko do szkoły?

single-image

W większości polskich szkół nie obowiązuje konieczność noszenia mundurka, choć oczywiście wiele zależy tutaj od danej placówki edukacyjnej i jej zasad. Jeżeli jednak szkoła nie wymaga specjalnego stroju, to na rodzicach będzie spoczywała odpowiedzialność właściwego doboru stroju. Jak w takim przypadku ubrać dziecko do szkoły?

Mundurek szkolny – tak czy nie?

Temat mundurków szkolnych był bardzo głośny kilkanaście lat temu, gdy ówczesny rząd wprowadził obowiązek ich noszenia. Próba ta niestety zakończyła się fiaskiem, ponieważ zdecydowana większość rodziców nie zgadzała się na to, a wiele szkół po prostu nie radziło sobie z tą sytuacją. Ostatecznie zniesiono konieczność ich posiadania, a dziś szkoły same decydują o tym, czy w ich murach dzieci mają nosić mundurki, czy nie. W niektórych placówkach trzeba się więc dostosować do obowiązujących zasad albo szukać szkoły, gdzie strój każdy dobiera sam.

Czy mundurki same w sobie są złe? Nie, nic z tych rzeczy, mogą być nawet czymś bardzo dobrym, problemem jest jednak nasza mentalność i nastawienie do nich, a także często dość kiepska jakość samych ubrań, które za mundurki miały uchodzić. Jednak nawet nie mając obowiązku noszenia specjalnego stroju, należy zwracać uwagę na to, w co ubiera się nasze dziecko.

pokrewne:  Mundurki szkolne – za czy przeciw? Czy warto wprowadzać mundurki do szkół?

Jaki strój do szkoły dla dziecka?

Gdy nie obowiązują mundurki, każdy rodzic sam musi zadbać o to, by jego dziecko było właściwie ubrane, co mimo wszystko też wiąże się z pewnym kosztem. Maluch nie powinien iść do szkoły w stroju domowym albo tym przeznaczonym na podwórko, trzeba więc postarać się o specjalny, bardziej elegancki strój, w którym jednocześnie nasza pociecha będzie czuć się dobrze.

Ważna jest wygoda i bezpieczeństwo, dlatego kupując ubrania do szkoły, zwracaj uwagę na skład materiału, dowiesz się o nim, czytając metkę. Dobra jakość sprawi, że będzie to zakup na dłuższy czas, jednocześnie bez skrępowania będzie można się w nim pokazać niezależnie od okazji. Sam materiał powinien być maksymalnie naturalny i oddychający, z racji tego, że dzieci są zazwyczaj bardzo aktywne.

Jak dobierać zestawy ubrań do szkoły?

Szkoła to miejsce, gdzie dziecko nie tylko się uczy, ale też i bawi – biega i skacze. Wygodna będzie tu więc podstawą, jednocześnie nie można zapominać o elegancji i prostocie. Dobierając zestawy ubrań szkolnych, najlepiej pilnować, aby pasowały do siebie kolorystycznie. Tak więc dżinsowe spodnie i spódniczki oraz dresowe bluzy wcale nie są takie złe, pod warunkiem, że będą dobrej jakości, czyste i schludne.

pokrewne:  Mundurki szkolne – za czy przeciw? Czy warto wprowadzać mundurki do szkół?

W przypadku dziewczynek sprawdzą się sukienki tuż za kolano i z prostym wzorem. Jeżeli wolą spodnie to klasyczne rurki będą najlepsze w połączeniu z gładką koszulką lub taką z delikatnym wzorem (np. w ulubioną postacią z bajki). U chłopców T-shirty i bluzy z wybranym nadrukiem, sprawdzą się naprawdę dobrze. Do tego wystarczy założyć spodnie dżinsowe lub dresowe i naprawdę więcej nie trzeba.

Co istotne, warto wybierać stroje proste i bez nadmiaru zdobień w postaci przetarć, cekinów, łańcuszków i wielu innych dekoracji. Jednym z powodów, dla których chciano wprowadzić obowiązkowe mundurki, była właśnie nadmierna fantazja w strojach uczniów. Szkoła to miejsce nauki, a nie pokaz mody i indywidualności – na nią można zdecydować się w czasie poza szkołą.

O czym pamiętać wybierając strój do szkoły dla dziecka?

Szkoła to nie podwórko, a co za tym idzie, w jej murach obowiązują pewne zasady czystości, schludności i skromności. Obowiązkiem każdego rodzica jest więc nauczenie dziecka już od najmłodszych lat ubierać się stosownie do okazji i miejsca. Ubiór do szkoły to przejaw pewnego szacunku do placówki. Wybierając więc ubranie do szkoły, należy samodzielnie narzucić sobie pewne zasady i wpajać je dziecku, co jest nie bez znaczenia, na jego przyszłe życie.

pokrewne:  Mundurki szkolne – za czy przeciw? Czy warto wprowadzać mundurki do szkół?

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też