Przedszkole prywatne czy publiczne – jakie przedszkole wybrać?

single-image

Posłanie dziecka do przedszkola to ważny ważny krok nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców. Dlatego też tak często stają oni przed dylematem związanym z wyborem placówki odpowiedniej dla ich pociechy. Które przedszkole będzie lepsze – publiczne czy prywatne?Gdzie lepiej posłać dziecko i co będzie dla niego najlepsze?

Czym kierować się przy wyborze przedszkola dla dziecka?

Wybór przedszkola dla dziecka nie jest taki łatwy, a wielu rodziców staje przed nie lada problemem. Najczęściej posyłają one swoje maluchy do przedszkoli państwowych, do których należą rejonowo, czasem wybierają inne, kierując się ilością wolnych miejsc oraz opiniami rodziców. Coraz większą popularnością cieszą się także przedszkola prywatne, które jednak kosztują więcej, za to często oferują także szerszy zakres opieki czy zajęć rozwijających. Najważniejsze jest jednak to, byśmy my, jako rodzice, kierowali się przede wszystkim dobrem naszego dziecka, dlatego przed posłaniem go do przedszkola, dokładnie sprawdzić daną placówkę, niezależnie od tego, czy jest ono publiczne czy prywatne.

Spór między typami przedszkoli jest dosyć duży. Niektórzy uważają, że przedszkola prywatne jako płatne są lepsze i mają wyższy poziom, inni że nikt ich tak naprawdę nie pilnuje i mogą się tam dziać różne złe rzeczy. Podobnie jest z publicznymi – są ich zwolennicy i przeciwnicy, dlatego też warto przede wszystkim samodzielnie zasięgnąć opinii.

Zalety i wady przedszkola publicznego

Największą zaletą przedszkoli publicznych jest przede wszystkim darmowy do nich dostęp. Oczywiście pewnych opłat się nie uniknie, jak konieczność zapłaty za wycieczki, dodatkowe zajęcia czy dłuższy pobyt (gmina opłaca 5 h). Publiczne przedszkola zazwyczaj są też większe, mają większe sale, choć rzecz jasna, zdarzają się wyjątki. Dodatkowo warto nadmienić także typowo domową kuchnię, ponieważ posiłki są przygotowywane na miejscu.

Jakie mają wady? Przede wszystkim zbyt duża liczba chętnych, względem ilości miejsc. Przedszkola publiczne zwykle są przepełnione, a grupy dosyć duże, względem niewielkiej ilości przedszkolanek. To sprawia, że ciężko jest o indywidualne podejście do każdego dziecka. Inny minus to mniejsza liczba zajęć dodatkowych, szczególnie gdy zależy nam na rozwoju dziecka w konkretnych dziedzinach.

Zalety i wady przedszkola prywatnego

Dużą zaletą przedszkola prywatnego jest przede wszystkim liczebność grup dzieci. Zazwyczaj na jednego nauczyciela przypada góra 15 dzieci, co znacząco ułatwia poznanie każdego z nich i indywidualne podejście zgodne z potrzebami. Dodatkowo, takie przedszkola często działają cały rok, co niweluje problem z przerwą wakacyjną kłopotliwą dla rodziców, którzy np. nie mogą wziąć urlopu czy zostawić dziecko u dziadków. Inny plus to zdecydowanie większa dostępność – przedszkola prywatne, choć mniejsze, są coraz liczniejsze, dodatkowo zawsze można liczyć na wolne miejsce. Dużym plusem jet także szereg zajęć dodatkowych, a także możliwość wybory konkretnego profilu nauczania.

Jakie minusy? Przede wszystkim cena. Przedszkola prywatne nie należą do tanich, dlatego jest zdecydowanie mniej chętnych do posyłania dzieci właśnie tam – mało których rodziców na to stać. Minusem może być także wyżywienie, ponieważ najczęściej zamiast gotowania posiłków na miejscu, zamawiany jest catering, choć to też nie zawsze. Inna kwestia to budynek – przedszkola prywatne często mieszczą się w budynkach, które z założenia nie były przeznaczone na placówkę edukacyjną, mogą więc być małe pomieszczenia czy duża ilość schodów, ale to też nie zawsze.

Które przedszkole lepsze – prywatne czy publiczne?

Wszystko tak naprawdę będzie zależało od tego jakie mamy możliwości oraz opinii o danym przedszkolu. Zdarzają się kiepskie publiczne placówki i równie kiepskie prywatne – nie ma tutaj reguły. Nie jest też powiedziane, że przedszkole publiczne zawsze ma gorszą opiekę czy edukację. Inna kwestia to program nauczania – wbrew powszechnemu przekonaniu, przedszkola prywatne zobowiązane są do prowadzenia programu nauczania opracowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zresztą te prywatne też podchodzą właśnie pod kontrolę ministerstwa, jak również sanepidu.

Wybór przedszkola to nasza decyzja, którą powinniśmy podjąć świadomie. Liczy się nie forma działalności, a to jakie założenia realizuje i jakie jest podejście pracowników do dzieci i ich opieki oraz edukacji. Ważne jest więc sprawdzenie kwalifikacji nauczycieli, kto kontroluje placówkę, jak realizowany jest program oraz jakie ma opinie wśród innych rodziców. Tylko w ten sposób podejmiemy właściwą decyzję i będziemy spokojni o nasze dziecko.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też