Myśląc o rozwoju dziecka, często nie poprzestajemy na podstawowych zajęciach oferowanych w przedszkolu, tylko dobierany także dodatkowe, które mają wesprzeć ich edukację. Rodzice stają wówczas przed dylematem, które z nich będą najlepsze i pomogą rozwinąć wiedzę, pasję i zainteresowania swojej pociechy. Co warto wybrać? Czym się przy tym kierować?
- Jakie są rodzaje dodatkowych zajęć dla przedszkolaków?
- Jakie zajęcia rozwijające artystycznie?
- Jakie zajęcia ruchowe dla przedszkolaka?
- Jakie zajęcia poznawcze mamy do wyboru
- Czym kierować się przy wyborze zajęć dodatkowych dla przedszkolaka?
Jakie są rodzaje dodatkowych zajęć dla przedszkolaków?
Wybór tak naprawdę może być bardzo szeroki, choć rzecz jasna wszystko będzie zależało od danej placówki wychowawczej i tego, co mogą zaoferować. Można tutaj wymienić kilka grup, na które kładzie się największy nacisk, do których zaliczają się zajęcia rozwijające zdolności artystyczne, poznawcze, a także związane z ciałem i sprawnością fizyczną. W każdej z tych grup można znaleźć inne typy zajęć, które są w stanie pomóc dziecku z rozwinięciu skrzydeł w danej dziedzinie, warto więc zapoznać się z ofertą dostępną w danym przedszkolu.
Jakie zajęcia rozwijające artystycznie?
Najpopularniejszymi zajęciami związanymi z rozwojem artystycznym z pewnością będzie kółko plastyczne lub muzyczne. Pozwalają ona nie tylko na kształtowanie pasji i rozwój zdolności w tym kierunku, ale i kształtują umiejętności manualne, rozwinąć zmysł ruchu czy rytmu. Dodatkowo zajęcia muzyczne często połączone są także z tańcem, co wiąże się z rozwojem fizycznym. Kółko teatralne także może być bardzo przydatne – rozwija zarówno zdolności poznawcze, motoryczne, jak i ma duży wpływ w rozwoju psychicznym dziecka (przezwyciężanie nieśmiałości).
Jakie zajęcia ruchowe dla przedszkolaka?
Zajęć ruchowych w przedszkolu nie brakuje, a istotne jest, by dziecko wykorzystało swoją energię we właściwy sposób. Taniec czy rytmika świetnie sprawdzają się przypadku rozwoju motorycznego dziecka i zmysłu słuchu. Można też zdecydować się na zajęcia ogólnorozwojowe albo na basen. Dziecko może nauczyć się pływać, a to bardzo pozytywnie wpływa na jego ciało, trenuje mięśnie i wspiera zdrowy kręgosłup. Wiele przedszkoli organizuje także zajęcia ze sztuk walki: karate, aikido, judo czy nawet mogą ćwiczyć jogę.
Jakie zajęcia poznawcze mamy do wyboru
Do zajęć poznawczych zalicza się przede wszystkim te związane z rozwojem inteligencji. Są to zazwyczaj zajęcia językowe typu dodatkowy angielski czy niemiecki, zajęcia techniczne jak w przypadku robotyki lub komputerowe dla nieco starszych przedszkolaków. Kółko poetyckie czy literackie, choć ma znamiona artystycznego, uczy także poprawności językowej, wprowadza do nauki liter i czytania, a także może uczyć wrażliwości.
Czym kierować się przy wyborze zajęć dodatkowych dla przedszkolaka
Najważniejsze jest to, by kierować się zainteresowaniami dziecka i nie zmuszać go do uczestnictwa w zajęciach jeżeli naprawdę tego nie chce. Można je delikatnie zachęcić do tego by spróbowało swoich sił i dopiero potem oceniło, czy to jest coś, co je interesuje – to szczególnie ważne w przypadku, gdy maluch nie jest na nic konkretnego zdecydowany. Dobrze jest się przy tym kierować jego temperamentem i usposobieniem, aby takie zajęcia dodatkowe pozwoliły rozładować drzemiącą w nim energię.
Co istotne – zajęcia dodatkowe mają być przyjemnością, a nie karą i próbą zaspokojenia ambicji rodziców. Dodatkowo, zapełnianie wszystkich dni zajęciami dodatkowymi nie jest najlepszym pomysłem – dziecko musi mieć też czas tylko dla siebie, czas na nudę i na spędzenie go z rodzicami. Zbyt duża ilość zajęć sprawi, że maluch stanie się zniechęcony, a także będzie przemęczony, co może się odbić zarówno na jego psychice, jak i zdrowiu fizycznym.