Od kiedy warto zacząć naukę pływania u dziecka? Jak uczyć dziecko pływania?

single-image

Woda i pływanie niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści, a co za tym idzie warto jest postarać się o to, by i dziecko poznało jego zalety. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy najlepiej zacząć uczyć swoją pocieszę pływania, kiedy warto jest iść z nią czy nim na basen. Na co warto jest zwrócić uwagę?

Kiedy zacząć uczyć pływać dziecko?

Przede wszystkim na naukę pływania nigdy nie jest za wcześnie ani za późno. Każdy wiem będzie dobry i dotyczy to zarówno niemowląt, które już w wieku kilku miesięcy można oswajać z wodą, jak i starszych dzieci, dla których zabawa w wodzie może być ogromną frajdą. W zależności jednak od wieku, kwestia nauki i przyswajania będzie wyglądała nieco inaczej, dlatego dobrze jest wiedzieć jak się za to zabrać.

Czy można uczyć pływania niemowlęta?

Nie do końca. Dzieci w wieku do 12 miesięcy nieszczególnie są w stanie nauczyć się pływania, jest to jednak dobry wiek do tego, by zacząć malca oswajać z wodą. Poza tym warto jest wziąć pod uwagę szereg zalet, które dają kąpiele z niemowlęciem. Przede wszystkim woda, szczególnie ta nieco chłodniejsza hartuje ciało, poza tym powolne poruszanie się w takim środowisku wzmacnia układ krwionośny skóry, woda działa masująco, relaksuje.

pokrewne:  Co robić z dzieckiem w mieście? Rozrywki dla dzieci z dużych miast

Jak wygląda nauka pływania dzieci do 3 lat?

Dzieci w wieku od 1 do 2 lat mają już zdecydowanie lepszą koordynację ruchową i może samodzielnie się poruszać. Wtedy też można pomyśleć o pierwszych wizytach na basenie, w celu oswojenia malucha z wodą. Dziecko chętnie będzie się pluskało wodą, poznawało ją i bawiło się. Warto też poćwiczyć oddech, na przykład przez dmuchanie w zabawkę na wodzie lub nawet w samą wodę. Warto przy tym korzystać z licznie dostępnych akcesoriów pływackich jak deski czy makarony do pływania. Ma to na celu przede wszystkim wyćwiczyć wyporność przez próbę utrzymania się na powierzchni.

Jak uczyć pływania dzieci powyżej 3 lat?

O ile wcześniejsze zabawy dotyczyły przede wszystkim oswajania się dziecka z wodą oraz podstawowych odruchów i zachowań, o tyle wiek 3-4 lat jest uznawany za ten najlepszy do nauki pływania. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że dzieci szybko się uczą i przyswajają wiedzę, także z dziedzinie pływania. To też jest ten wiek, gdy maluch jest zdecydowanie bardzo świadomy, wie i rozumie, co się do niego mówi, a jego koordynacja ruchowa jest zdecydowanie bardziej swobodna i pewna. Już dziecko w wieku 5 lat jest w stanie samodzielnie przepłynąć niewielki dystans na grzbiecie czy kraulem.

pokrewne:  Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków – jakie wybrać?

Oczywiście i tutaj konieczne będzie najpierw oswajanie z wodą, przez zabawę. Można bawić się piłką, jak również urządzać biegi po płytkiej wodzie. Można też poćwiczyć wstrzymywanie oddechu i zanurzać się tuż pod powierzchnie. Można to urozmaicić rzeczami zanurzonymi w wodzie i dać wyzwanie maluchowi, by je odnalazło i wyłowiło. Później warto uczyć już właściwego pływania z asekuracją.

Nauka pływania dziecka a bezpieczeństwo

Małe dzieci wymagają szczególnego monitorowania. Nigdy nie powinno zostawiać się ich samych w wodzie. Istotna może być też pomoc instruktora, szczególnie na samym początku, gdy dziecko dopiero stawia pierwsze kroki na basenie. Jednakże nie można zapominać i o tym, że gdy nauczy się już pływań, nadal wymaga pilnowania, ponieważ w tym wieku zazwyczaj dzieci znacząco przeceniają swoje możliwości pływackie, nie powinno się ich więc dopuszczać do głębokiej wody.

1 Napisz wiadomość
  1. AnnaDziewanna 5 lat ago
    Reply

    Fajnie oswajać dziecko z wodą jak najszybciej, my zaczęliśmy swoją przygodę jak maluch miał 6 miesięcy i wszystko poszło gładko, teraz pływa jak rybka.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też