Aranżacja ogrodu dla dzieci – huśtawka, piaskownica, co jeszcze?

single-image

Wiosna i lato to pory roku kiedy dzieci najchętniej spędzają czas na świeżym powietrzu. Idealnym rozwiązaniem, aby zapewnić im bezpieczne miejsce do zabawy, jest stworzenie placu zabaw w przydomowym ogródku. Jeśli zastanawiacie się jak zaaranżować przestrzeń, którą Wasze pociechy będą mogły kreatynie wykorzystać, to koniecznie przeczytajcie nasz artykuł.

Gra w klasy i podwórkowy tor przeszkód

Niektóre gry i zabawy są ponadczasowe, bez wątpienia jedną z nich jest gra w klasy. Większość z nas rysowała pola, po których należy skakać kredą na betonie lub innej płaskiej powierzchni, to jednak nie było zbyt trwałe rozwiązanie. Dużo lepszym sposobem jest zakup kilku płytek chodnikowych, pomalowanie ich kolorowymi farbami do betonu i wkomponowanie w trawnik. Tak przygotowane miejsce może być stałym punktem zabaw naszych pociech.

Niemal każde dziecko uwielbia wszelkiego rodzaju tory przeszkód. Możemy taki stworzyć w naszym ogrodzie za pomocą kilku drewnianych słupków i desek. Wystarczy zamocować je w ziemi tak, by lekko wystawały ponad powierzchnię, a dzieci będą mogły ćwiczyć na nich równowagę oraz zwinność przeskakując z jednego słupka na drugi i chodząc po desce jak po równoważni.

Ogrodowa tablica i pomysłowa piaskownica

Jedną z ulubionych zabaw młodych artystów jest rysowanie kredą wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Aby uniknąć niespodzianek w postaci dziecięcych rysunków na elewacji naszego domu, warto wybrać miejsce na murze lub płocie, które pomalujemy specjalna farbą tablicową. Tak przygotowana powierzchnia pozwoli maluchom dać upust swoim twórczym zapędom, a także będzie świetnym miejscem do zabawy np. w szkołę.

Piaskownica to obowiązkowy punkt na mapie każdego podwórka, w którym urzędują mali odkrywcy. Aby zapobiec rozsypywaniu się piasku przeznaczonego do zabawy, możemy ogrodzić piaskownicę deskami lub wykorzystać do tego celu niewielkich rozmiarów drewnianą łódkę. Warto przejrzeć różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, w których niejednokrotnie można znaleźć tego typu sprzęty w naprawdę niskich cenach. Do takiej łódki wystarczy wsypać piasek, a dla dzieci będzie to prawdziwy raj do zabawy.

Dziewczynka na równoważni

Huśtawka i domek, niekoniecznie na drzewie

Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się drzewo, to zrobienie huśtawki jest dziecinnie proste. Wystarczy kilka metrów mocnej liny i stara samochodowa opona. W przypadku, gdy nie mamy na podwórku odpowiedniego drzewa, wystarczy zbudować prosty stelaż z drewnianych bali. Innym rozwiązaniem jest zakup gotowej huśtawki.

Domek na drzewie to marzenie większości dzieci, niestety nie zawsze jest to możliwe do wykonania. Alternatywą jest zbudowanie ogrodowej „bazy”, która na pewno stanie się ważnym elementem zabaw. Może ona przybrać kształt indiańskiego tipi, które zbudujemy przy pomocy kilku drewnianych listew i materiału (przydadzą się stare zasłony lub prześcieradła).

Jak widać w aranżacji ogrodu w taki sposób, aby mógł pełnić rolę placu zabaw dla dzieci ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Większość ciekawych elementów możemy stworzyć sami, w dodatku niewielkim kosztem.

1 Napisz wiadomość
  1. Georgina Marzec 5 lat ago
    Reply

    A pamiętacie czasy kiedy na osiedlu stał jedynie trzepak, który był głównym punktem towarzyskich spotkań? Wtedy nikt nie wiedział, że może istnieć coś takiego jak aranżacja ogrodu, a huśtawki i piaskownice były prawdziwym rarytasem.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też