Jak zabezpieczyć dom przed niemowlakiem?

single-image

Koniec ciąży to nie tylko czas wielkiego oczekiwana na nowego członka rodziny, ale również czas wielu wątpliwości oraz ostatnich przygotowań. Na pewno nie jedna kobieta odliczając godziny do porodu przypomniała sobie nagle, że o czymś zapomniała. Być może tym czymś było zabezpieczenie mieszkania przed małym odkrywcą, który już niedługo pojawi się w naszych czterech kątach. Co więc powinniśmy zrobić, aby dziecko w naszym domu było bezpieczne?

Bezpieczeństwo niemowaka w domu

Przede wszystkim powinniśmy zachować spokój, minie kilka miesięcy, zanim każdy przedmiot, mebel oraz kant zacznie stanowić potencjalne zagrożenie dla dziecka. Rodzice mają bardzo różne podejście do zabezpieczeń, które teoretycznie warto zamontować. Niektórzy najchętniej opakowaliby folią bąbelkową każdy centymetr kwadratowy mieszkania, inni wychodzą z założenia, że jak się maluch nie uderzy, to się nie nauczy ostrożności. Niezależnie od tego, do której grupy rodziców się zaliczamy, warto znać kilka bardzo praktycznych sposobów na to, by uczynić mieszkanie bezpiecznym miejscem dla naszego dziecka.

Jak zabezpieczyć raczkujące dziecko

Dopóki maluch spędza większość czasu w pozycji horyzontalnej, nie mamy się o co martwić. Prawdziwa zabawa zaczyna się, gdy rozpoczyna raczkowanie, a później stawianie pierwszych kroków. To, o czym powinniśmy pomyśleć na samym początku, to zabezpieczenie schodów, jeśli takowe w domu posiadamy. Świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju drewniane bramki, które można w łatwy sposób przytwierdzić do ściany.
Drugą istotną kwestią są zabezpieczenia kontaktów. Do bliskiego spotkania z prądem w większości przypadków prędzej czy później i tak dojdzie, ale lepiej dmuchać na zimne. Do zabezpieczenia kontaktów służą zatyczki ochronne na gniazdka, dostępne w każdym sklepie z artykułami elektrycznymi.

uśmiechnięte dziecko

Kanty, rogi oraz szafki, czyli jak uniknąć katastrofy

Nie trzeba być nadwrażliwym, żeby oczami wyobraźni ujrzeć przewracające się małe dziecko, które uderza główką o róg stołu i robi sobie niemałą krzywdę. Aby zapobiec takiemu wydarzeniu, możemy kupić specjalne nakładki z tworzywa sztucznego, które przymocowuje się w odpowiednich miejscach.
Nie ma na świecie dziecka, które obojętnie przeszłoby obok niezabezpieczonych szafek. Oprócz potencjalnego niebezpieczeństwa w postaci przytrzaśniętych palców lub nabitego guza, możemy mieć pewność, że cała zawartość szafki zostanie mniej lub bardzie rozrzucona po pokoju. Praktyczne i proste w montażu zabezpieczenia kupisz w niemal każdym sklepie z artykułami dla dzieci oraz wyposażeniem wnętrz.

Niebezpieczne związki chemiczne

Większość z nas trzyma chemię gospodarczą, czyli wszelkiego rodzaju proszki do prania, detergenty i inne tego typu chemikalia w szafkach w kuchni lub łazience. O ile dla dorosłych ludzi liczy się łatwy dostęp, o tyle, gdy w domu pojawiają się dzieci niezwykle ważne jest, by w żaden sposób nie mogłoby do nich dotrzeć. Należy więc znaleźć inne miejsce dla tego typu produktów, najlepiej jeśli jest to zamykana komórka lub wysoko położona półka.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też