Jak zorganizować pokój dla dziecka, aby łatwo utrzymać w nim porządek?

single-image

Każdy rodzic wie, że w pokoju dziecka czasem trudno zapanować nad bałaganem. Może tak być przez lenistwo, ale i przez niedostosowanie pokoju do potrzeb najmłodszego lokatora. Czasem trzeba nieco zmienić aranżację, a niekiedy wystarcza zakup odpowiednich akcesoriów, które ułatwią zachowywanie porządku. Jak więc zorganizować pokój dla dziecka, aby łatwo było utrzymać w nim porządek?

Jak urządzić pokój małego bałaganiarza?

Kiedy jesteśmy na etapie aranżowania pokoju dla kilkulatka, bardzo wiele rzeczy możemy dopasować do jego potrzeb. Istotne jest wyznaczenie stref, które przypisane będą do konkretnych czynności. W pokoju dziecka powinna być więc strefa do spania, do nauki i do zabawy. Już samo określenie, która przestrzeń będzie do jakich rzeczy, powinna ułatwić dziecku zachowanie porządku, jednak warto być przy tym konsekwentnym. Chodzi o to, by dziecko nie bawiło się na łóżku lub przy biurku, gdzie później zostawi zabawki. To samo dotyczy nauki na łóżku lub w miejscu na zabawę.

Jakie meble do pokoju dziecięcego wybrać?

W tym przypadku liczy się głównie ilość. Dzieci, które mają gdzie schować swoje rzeczy, można nauczyć porządku. Inaczej jest, kiedy maluch nie ma jak posprzątać swoich zabawek. W pokoju dziecka powinny znaleźć się, oprócz łóżka i biurka, komoda, szafa, regały lub dodatkowe półki. Warto wybierać meble pojemne, takie w których zmieszczą się ubrania, zabawki, książki i inne akcesoria. Dobrym rozwiązaniem jest zakup mebli, które z czasem można powiększyć. Chodzi o niskie regały z półkami, na których małe dzieci będą mogły odkładać zabawki. Kiedy dziecko natomiast urośnie, będzie można dokupić dodatkowy element do regału, który zwiększy jego powierzchnię i łatwiej będzie z niego korzystać wyższemu dziecku.

Kosze i pudełka do pokoju dziecięcego

Jeśli nie mamy funduszy na zakup praktycznych mebli lub zwyczajnie ogranicza nas przestrzeń pokoju, warto pomyśleć o koszach i pudełkach. Pozwolą one na utrzymanie porządku, a do tego wpłyną pozytywnie na aranżację pokoju. Niektóre pudła wyposażone są w kółka, dzięki którym można chować je np. pod łóżkiem lub pod biurkiem, by łatwo było je wysunąć w razie potrzeby. Oczywiście malucha od początku trzeba uczyć, by po zabawie chowało swoje zabawki do takich pudełek. Na szczęście nie jest to szczególnie trudne. Producenci takich akcesoriów wychodzą rodzicom naprzeciw i mają w ofercie pudełka, na których znajdują się obrazki przedstawiające ich ulubionych bohaterów bajek, dzięki czemu dodatki te stają się dla najmłodszych atrakcyjne.

Zaaranżowanie przestrzeni w pokoju dziecięcym

W pokoju dziecięcym są takie miejsca, które często są pomijane podczas aranżacji. Głównie chodzi o przestrzeń pod łóżkiem, którą można przecież zagospodarować. W takim miejscu można trzymać pudełka z różnymi rzeczami dziecka. Dzięki temu zaoszczędzamy miejsce na regale, na którym mogą stanąć książki. Warto również pomyśleć o półkach na ścianach. Nie tylko będzie można postawić na nich różne dziecięce akcesoria, ale do tego uzupełnią one w ciekawy sposób aranżację pokoju.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też