Jakie zabawki dla noworodka? Czym kierować się przy wyborze zabawek dla niemowlaka?

single-image

Zabawki towarzyszą dzieciom niemalże od pierwszych chwil życia. Trzeba jednak pamiętać, że noworodki nie mają takich potrzeb zabawy, jak dzieci nieco starsze, do tego wybór zabawek powinien być bardzo dobrze przemyślany ze względów bezpieczeństwa maluszka. Jakie zabawki dla noworodków warto więc wybrać?

Czy noworodkowi potrzebne są zabawki?

To pytanie jest dość zasadne ponieważ warto zwrócić uwagę na to, że przez pierwsze tygodnie, a czasem i miesiące, maluch nie jest w stanie wykonywać zbyt wielu ruchów, nie mówiąc już o tym, by mógł się bawić zabawkami. Dopiero wraz z rozwojem dziecka i jego zdolnościami manualnymi, zabawek w jego otoczeniu tylko przybywa. Czy w takim razie noworodkowi są potrzebne zabawki? Tak, są potrzebne, choć z początku będą one przede wszystkim nie tyle do zabawy, a do patrzenia i dopiero z czasem warto zwiększać różnorodność przedmiotów w jego bezpośrednim otoczeniu.

Jakie pierwsze zabawki dla niemowlaka?

Pierwsze tygodnie życia dziecka będą skupiały się na poznawaniu otoczenia, zarówno pod względem wzrokowym, jak i słuchowym. Przytulanki czy inne zabawki nie będą na razie konieczne, ponieważ dziecko nie będzie w stanie ich złapać, przytulić czy się pobawić. Najlepiej więc stawiać na prostotę. Co można dać dziecku?

pokrewne:  Co kupić na pierwszą wizytę u noworodka? Pomysły na prezent dla nowonarodzonego dziecka

Balonik. To nie jest żaden żart – balonik zawieszony przy łóżeczku to doskonała rzecz dla dziecka. Będzie mógł go obserwować, a delikatne ruchy sprawią, że dziecko będzie go z zaciekawieniem śledzić. Można go powiesić przy łóżeczku albo w jego pobliżu tak, by maluch mógł go widzieć.

Karuzela. To już pewnie standard – zabawka niewielkich rozmiarów zawieszona nad łóżeczkiem. Rusza się, a często też wydaje dźwięki. Ma to na celu skipienie wzroku maluszka i sprawiają, że zaczyna wodzić oczami za poruszającymi się elementami. Ważne, żeby karuzela miała intensywne barwy, ponieważ niemowlę widzi słabiej i potrzebuje silniejszych kontrastów.

Pozytywka. Kolejna bardzo praktyczna i przydatna zabawka. Maluch skupia się tutaj nie tyle na bodźcach wzrokowych, co słuchowych. Cichy, spokojny dźwięk działa na niemowlę kojąco, dzięki czemu szybciej się uspokaja i zasypia.

Grzechotka dla dziecka

Jakie zabawki do dotykania?

Wyżej zostały przedstawione przykładowe zabawki, które skupiają się na zmysłach wzroku czy słuchu. Warto pamiętać, że noworodki mają słabiej rozwinięte oczy i gorzej im przychodzi rozpoznawanie kolorów, dlatego tak ważne jest, by przedmioty w ich otoczeniu miały intensywne barwy i wyraźnie zarysowane kształty. Co jednak z zabawkami, które dziecko może wziąć do rąk? Zmysł dotyku ma lepiej rozwinięty i dlatego rozpoznawanie kształtów przychodzi maluchom lepiej. Co warto in dawać?

pokrewne:  Co kupić na pierwszą wizytę u noworodka? Pomysły na prezent dla nowonarodzonego dziecka

Najlepiej postawić na przedmioty o bardzo zróżnicowanej fakturze. Może to być np. kocyk z doszytymi kawałkami różnego materiału: flaneli, sztruksu, atłasu. Dobrze jest pozwolić dziecku, by mogło je swobodnie dotykać i poznawać.

Grzechotka. Kolejna rzecz bardzo przydatna dziecku niemal od pierwszych chwil życia. Początkowo maluszek nie będzie potrafił jej łapać, ale spokojnie można nią zainteresować dziecko, bawiąc się nią przy nim, wkładać ją do rączki czy delikatnie potrząsać, by mógł posłuchać grzechotania. Wybór grzechotek jest duży i nie muszą to być klasyczne plastikowe kule na patyku – można znaleźć sporo miękkich grzechotek-maskotek.

Czym kierować się przy wyborze zabawek dla noworodka?

Najważniejsze jest to, by wybierając zabawkę dla dziecka, kierować się jego bezpieczeństwem. Powinna ona być solidna, aby przypadkiem nic się nie urwało czy złamało, co mogłoby by zagrażać maluchowi oraz dobrze zaprojektowana, żeby nie było żadnych małych elementów łatwych do połknięcia. Materiał zabawki także jest istotny, nie powinien być toksyczny, a także, co jest ważne, każda taka zabawka powinna posiadać oznaczenie CE, co jest jednoznacznym zapewnieniem producenta, iż została ona wykonana z wymogami bezpieczeństwa. Należy też zwracać uwagę na oznaczenia wiekowe i do dla jakich dzieci przeznaczona jest dana zabawka.

pokrewne:  Co kupić na pierwszą wizytę u noworodka? Pomysły na prezent dla nowonarodzonego dziecka
1 Napisz wiadomość
  1. Ryszarda 2 lata ago
    Reply

    A w ogóle noworodek potrafi się już bawić? Nie wiedziałam, że takiemu maleństwu już trzeba coś kupować…

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też