Jak ubrać dziecko do snu?

single-image

Ubieranie dziecka do snu to kwestia, która nurtuje wielu rodziców. Chcesz, aby maluszkowi było ciepło i wygodzie w nocy? Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury panującej w pomieszczeniu? Podpowiemy Ci, jak zapewnić maluszkowi komfort termiczny.

Jak ubrać noworodka do snu?

Zanim zaczniesz szukać odpowiedzi na pytanie, w czym powinien spać noworodek, zwróć uwagę na to, aby w pomieszczeniu panowała odpowiednia temperatura. Częstym błędem, jaki popełniają młodzi rodzice, jest przegrzewanie dziecka nie tylko poprzez zakładanie mu zbyt wielu warstw ubrań, ale również podnoszenie temperatury w pokoju. Optymalna temperatura do snu mieści się w granicach 18-22 stopni Celsjusza. Nie zawsze jednak można ją utrzymać na tym poziomie. Zwłaszcza latem podczas upałów.

Jak ubierać noworodka w domu do snu? Ubranko do snu powinno być dostosowane do temperatury panującej w pomieszczeniu i pory roku. Zimą, późną jesienią i wczesną wiosną można zdecydować się na założenie maluszkowi jednej warstwy odzieży więcej, niż osobie dorosłej. Świetny zestaw do snu dla noworodka na chłodniejsze dni to body (z długim lub krótkim rękawem), pajacyk oraz śpiworek o średniej grubości. Natomiast, gdy jest ciepło można ubrać dziecku same body, rampers lub pajacyk i przykryć maluszka kocykiem albo terenową pieluszką.

W co ubrać niemowlaka na noc?

Zasada, jak ubierać niemowlaka do snu, jest bardzo podobna do sposobu ubierania noworodka. W chłodniejsze zimowe i jesienne noce warto założyć dziecku body z długim rękawem, kaftanik oraz śpioszki, a następnie włożyć maluszka do śpiworka lub przykryć kocykiem. W nieco cieplejszym okresie dobrym zestawem ubranek do spania dla niemowlaka będą body z długim rękawem, półśpiochy albo spodenki ze skarpetkami. Pamiętaj o przykryciu niemowlaka kocykiem lub cienkim śpiworkiem. Natomiast latem, gdy temperatura w nocy może sięgać nawet 25 stopni Celsjusza warto ubrać maluszka w body z krótkim rękawem lub na ramiączkach i przykryć delikatnym kocykiem albo terenową pieluszką. W szczególnie upalne noce można położyć dziecko do snu bez przykrycia.

Jak ubrać nieco starsze dziecko do snu?

Piżamka starszego dziecka również powinna być dostosowana do temperatury w pomieszczeniu. Zimą warto zdecydować na komplet bawełniany składający się z bluzeczki z długim rękawem i długich spodni. W szczególnie chłodne noce można założyć dziecku także skarpetki. Wiosną i wczesną jesienią dobrym rozwiązaniem będzie pajacyk lub T-shirt i długie spodnie. Natomiast latem warto ubrać maluszka w koszulkę z krótkim rękawem i szorty. Jeśli temperatura w nocy jest bardzo wysoka, można zdecydować się na założenie dziecku koszulki bez rękawów. Dla dziewczynki świetną propozycję stanowi nocna koszula. Należy również pamiętać o tym, aby przykrywać dziecko do snu kocykiem, aby zapewnić mu komfort termiczny.

Bardzo ważną kwestią jest zadbanie o bezpieczną przestrzeń snu dziecka. W łóżeczku maluszka nie powinny znajdować się przedmioty, które mógłby mu utrudnić oddychanie w nocy. Dlatego warto zrezygnować ze stosowania ochraniaczy, kołdry i poduszki. Do komfortowego snu wystarczy maluszkowi wygodny materac i śpiworek lub delikatny kocyk.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też