Jak ubrać dziecko na spacer wiosną? Jak dopasować ubiór dziecka do temperatury?

single-image

Dopasowanie ubioru dziecka do temperatury wiosną może stanowić nie lada wyzwanie. Ta pora roku często bywa kapryśna i mocno zmienna, dlatego warto przygotować się na różne możliwości. Jeśli tak jak większość rodziców zastanawiasz się, jak dopasować ubiór dziecka do temperatury, zapraszamy do lektury!

Jak ubrać dziecko na spacer wiosną?

Najprostszą odpowiedzią powinno być: jak pogoda pozwoli. To od warunków panujących za oknem zależeć powinien strój dziecka, nie od pory roku. Widzimy bowiem, jak często aura potrafi się zmienić, dlatego trzeba nauczyć się do niej dostosowywać.

Doskonałym pomysłem sprawdzającym się wiosną, jest ubieranie warstwowe, tzw. na cebulkę. Jeśli pociecha się zgrzeje, zdejmujemy jedno ubranie, jeśli dziecku jest za zimno, ubieramy kolejną warstwę. Pediatrzy są zgodni co do tego, że jest to zdecydowanie lepszy pomysł, niż grube kurtki czy kombinezony. Więcej warstw nie tylko lepiej grzeje, zapewniając przepływ powietrza między ubraniami, ale również jest to wygodniejsza opcja dla samego dziecka.

Jak dopasować ubiór dziecka do temperatury?

Dopasowując ubiór dziecka do temperatury, powinniśmy pamiętać o regularnym sprawdzaniu, czy naszemu maluchowi nie jest za ciepło, albo czy nie marznie. Nie słuchajmy babć i nie sugerujmy się zimnymi rączkami, czy noskiem. Maluchy w zdecydowanej większości mają je chłodniejsze niż my, w związku z rozwijającym się układem krążenia. i nie jest to wyznacznik temperatury ciała.

To czy dziecku jest ciepło lub zimno sprawdzamy zawsze na karku bądź plecach. Tym sposobem, można albo pozbyć się jednej warstwy ubrań, albo założyć kolejną, jeśli jest taka potrzeba.

Jeśli chcemy idealnie dopasować ubiór dziecka do temperatury, dobrze jest wiedzieć, jak ubrać dziecko na plażę, na słońce, do parku, ważne więc żeby wiedzieć, że:

 • wziąć należy pod uwagę temperament pociechy – aktywniejsze będą się zdecydowanie szybciej pocić i nie będą potrzebować większej ilości ubrań,
 • ważne jest kontrolowanie, najlepiej na karku, tego, czy dziecko trzeba dodatkowo w coś ubrać, czy może ściągnąć warstwę ubrań,
 • temperatura to nie tylko ilość stopni podawanych przez termometr. Warto uwzględnić wiatr i opady, a najlepiej sugerować się odczuwalną temperaturą, którą podają np. aplikacje pogodowe,
 • lepiej ubrać za cienko niż za grubo. Przegrzanie organizmu nie jest zdrowe i może negatywnie wpływać na pociechę,
 • deszcz nie musi być straszny, warto założyć odpowiednie, wodoodporne buty i kurtkę i nie trzeba rezygnować ze spaceru.

Jak chronić głowę dziecka podczas spaceru wiosną?

Szukając odpowiedniego stroju dla dziecka na spacer wiosną, nie można zapominać o nakryciu głowy, o ile sytuacja tego wymaga. Jeśli za oknem jest więcej niż 15 stopni, a wiatr nie dokucza, spokojnie można zrezygnować z czapki bądź postawić na lekką chustę.

Jeśli na dworze jest chłodniej, koniecznie należy zadbać o odpowiednie nakrycie głowy, z uwagi na to, że to właśnie przez nią organizm wytrąca najwięcej ciepła.

Wybór odpowiedniego stroju dla dziecka na spacer nie jest łatwym zadaniem. Warto jednak stosować się do naszych wskazówek i cieszyć się wiosennymi spacerami wraz ze swoimi pociechami.

2 komentarze
 1. OlaFasola 1 rok ago
  Reply

  Jeśli nie jestem pewna co do temperatury, to często zabieram jakiś dodatkowy sweter. Nigdy jeszcze mnie nie zawiódł 🙂

 2. Anka 1 rok ago
  Reply

  dlatego warto ubierać dziecko na cebulkę. Pogoda podczas spacerów wiosna może być różna i ciężko ją przewidzieć 🙂

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz też